Vlada Crne Gore usvojila je uvjete nagodbe između Crne Gore i tvrtke Adriatic Properties u vezi s ponovnim otvaranjem kompleksa Aman Sveti Stefan (otok Sveti Stefan i Vila Miločer).
Iz Vlade je prethodno najavljeno da će na sastanku dobiti prijedlog uvjeta nagodbe u arbitraži koja se vodi pred međunarodnim sudom u Londonu između Crne Gore i Adriatic Propertiesa.
Produljenje zakupa
To je, kako su naveli, posljednji korak prema ponovnom otvaranju grada-hotela Sveti Stefan.
“Ovim potezom Vlada uklanja rizik plaćanja potencijalne štete u iznosu od preko 100 milijuna eura, a novo predloženo rješenje povećava iznos prihoda, tj. zakupnine koju primaju tvrtke HTP Miločer i hoteli Sveti Stefan. Također, razlika od 500 tisuća eura u obračunatom iznosu zakupnine za hotele Sveti Stefan bit će odmah isplaćena toj tvrtki, a novost je i vrlo važna stavka za sve građane Crne Gore je da će država imati godišnje sudjelovanje u dobiti predloženog rješenja u iznosu od 10 posto”, stoji u priopćenju.
Planirano je produljenje zakupa na pet godina, sve dok kompleks ne bude u funkciji, a tvrtka Adriatic Properties dužna je otvoriti hotel najkasnije u lipnju 2026. godine. Vlada ističe da je utvrđeno da nema dodatne gradnje u Miločerskom parku.
Vlasnik tvrtke Adriatic Properties, Petros Statis, potvrdio je da će luksuzni kompleks Sveti Stefan biti ponovno otvoren.
“Ovo je bio dug proces, s mnogo različitih elemenata i kontinuiranim naporima tijekom vremena”, rekao je Statis.
Istaknuo je da je postignuti dogovor ključan za nastavak razvoja projekta i izlazak iz arbitražnog postupka.
“Vrlo sam zadovoljan što smo postigli dogovor s Vladom Crne Gore, koji nam omogućuje da krenemo dalje i izađemo iz arbitraže”, rekao je.
Statis je naglasio da tvrtka ostaje posvećena Crnoj Gori i daljnjem razvoju jedne od najprepoznatljivijih turističkih destinacija na Jadranu.
Nekada mondeno ljetovalište i ponos crnogorske turističke ponude prazno je od 2021. godine. Do zatvaranja je došlo nakon što se zakupac, tvrtka Adriatic Properties i Vlada nisu mogli dogovoriti o uvjetima i načinu korištenja otoka i plaža za sve turiste, a ne samo za goste hotela.
Tvrtka Adriatic Properties zatvorila je zakupljene hotele Sveti Stefan i Miločer te obustavila izgradnju novog hotela Kraljičina plaža s obrazloženjem da svojim visokoplatežnim gostima ne može jamčiti mir i diskreciju.
I Đoković bio uključen
Bila je to reakcija na prosvjede 2021. godine lokalnog stanovništva i lokalnih vlasti koji su provalili kapije na zakupljenim hotelskim plažama, zahtijevajući bezuvjetan pristup. Nakon toga, obje strane pokrenule su međusobne tužbe pred međunarodnim sudom.
U međuvremenu, u veljači 2025. pokušan je dogovor, a u pregovore je bio uključen i srbijanski tenisač Novak Đoković.
Od kolovoza 2024. Đoković je “globalni savjetnik za wellness” tvrtke Aman. Od 2018. je počasni građanin Budve, a tu titulu mu je dodijelila lokalna skupština s obrazloženjem da je za svoje vjenčanje odabrao Sveti Stefan. Međutim, pregovori su propali.
U međuvremenu, Ustavni sud Crne Gore prihvatio je ustavnu žalbu tvrtke “Sveti Stefan Hoteli” i odlučio da su domaći sudovi ipak nadležni u sporu između tvrtke “Sveti Stefan Hoteli” i Adriatic Propertiesa. Poništio je odluku Vrhovnog suda, koji je prethodno utvrdio da se spor ne može voditi pred crnogorskim sudovima, već samo pred međunarodnom arbitražom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu