Pri osjetno manjem prometu, cijene dionica na Ljubljanskoj burzi u petak se nisu bitnije mijenjale. Indeks SBI20 na vrijednosti je izgubio 9 bodova, tako da je tjedan završio na razini od 4746 bodova. Index PIX je na vrijednosti dobio 6 bodova, te je trgovanje završio na razini od 4039 bodova. Opet su najlikvidnije bile dionice Krke s prometom od 116 milijuna tolara, koje su na vrijednosti dobile 0,3 posto. Za isti postotak su poskupile i dionice Petrola kojima je ostvaren promet od 60 milijuna tolara. Još uvijek je uvijek mala ponuda dionica Autocommerca, pa su one ponovno dobile na vrijednosti 10 posto. Od likvidnijih dionica valja spomenuti još dionice Istrabenza koje su 0,8 posto skuplje nego u četvrtak. Na sreću investitora niti jedna dionica nije doživjela značajniji pad. Na vrijednosti su najviše izgubile dionice Žita – 1,8 posto. Dionice Luke Koper u jeftinije 1,2 posto, a dionice Dela 1,1 posto. I među investicijskim društvima nije bilo većih promjena cijena, te su sve promjene unutar 0,5 posto. Najviše su na vrijednosti dobile dionice Zlatne Monete 1, i to 0,4 posto. Na slobodnom tržištu sklopljeno je relativno malo transakcija, tako da su pored dionica Zlatne monete 1 jedino dionice NFD 1 ostvarile više od 10 milijuna tolara prometa.
Petak je na Beogradskoj burzi donio solidan promet od 246,5 milijuna dinara. Indeks BELEXfm je porastao za 0,3 posto dok je BELEX15 pao 0,4 posto. Najviše se trgovalo dionicama Fada iz Gornjeg Milanovca u vrijednosti od 80 milijuna dinara uz rast od 11,68 posto.
Globos osiguranje raslo je maksimalnih 20 posto i to je treći uzastopni skok ove dionice koja u usporedbi s tjednom prije porasla za 5,4 posto. Na blok trgovanju prodano je 64.423 dionica Vetrinarskog zavoda Subotica po cijeni od 430 dinara po dionici. Obveznice stare devizne štednje zabilježile su solidan promet (742.520 eura) od čega je čak 83 posto ostvareno serijom A2016. Na Sarajevskoj burzi ostvaren je ukupni promet od 1.695.337,19 KM. Vrijednost BIFX-a je porasla za 57,90 indeksnih poena na 4108,71 poena, što predstavlja porast od 1,43 posto. Na slobodnom tržištu najveći promet obavljen je dionicama BH Telecoma u iznosu od 220.559 KM. Najveći rast vrijednosti zabilježile su dionice Geobušenja Tuzla od 150 posto, koje su dostigle cijenu od 0,50 KM, dok je najveći pad registrirao Prevoz radnika Kreka Tuzla od 33 posto na 2,01 KM. Na kotaciji fondova najveći rast vrijednosti na kotaciji imale su dionice Fortune od 6,68 posto, dok je najveći pad vrijednosti zabilježen kod Herbosa od 0,41 posto.
(Ilirika i FIMA)

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu