Talijanska prehrambena industrija sve više shvaća da zadržavanje vlasništva unutar obitelji i nije najbolji način kako biti konkurentan. Prekojadranski susjed broji više od 54.000 kompanija iz sektora proizvodnje hrane i pića koje godišnje prodaju robe za 134 milijarde eura. Prehrambena industrija drugi je najveći proizvođački sektor unutar talijanskog gospodarstva, ali glavnina kompanija nedostupna je ulagačima.
134mlrd.
eura godišnje uprihodi prehrambena industrija Italije
Barilla i Ferrero nisu na burzi
Pomalo paradoksalno, svega četiri posto talijanskih prehrambenih kompanija izlistano je na burzi. Štoviše, dionice nekih od javnosti najpoznatijih kompanija, poput Ferrera, proizvođača Nutelle ili sinonima za talijansku tjesteninu, tvrtke Barilla, ne mogu se kupiti na burzi. Prehrambene kompanije većinom su u obiteljskom vlasništvu, posvećene organskom rastu, a na širenje poslovanja kroz akvizicije do sada nisu previše pomišljale. Međutim, sve više dolazi do promjene takvog stava, kažu za Bloomberg talijanski financijaši.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu