Belgijska bankarska i osiguravateljska grupa KBC ostvarila je udvostručenje neto dobiti u trećem tromjesečju ove godine, no tržište je zabrinuto zbog troškova kredita i malih naknada koje su pogodile dionice banke. Neto dobit druge najveće belgijske banke za treće tromjesečje iznosi 574 milijuna eura, no ukupna neto dobit, u koju ulazi i kapitalna dobit u iznosu 500 milijuna eura od prodaje španjolskog odjela Banco Urquio, iznosi 1,08 milijardi eura što je gotovo dvostruko više od prošlogodišnjih 550 milijuna. “Unatoč normalnim sezonskim trendovima volumen poslovanja ostao je solidan, štoviše kreditni rizik je smanjen”, izjavio je izvršni direktor KBC-a Andre Bergen.
Pad dionica
Međutim, dionice banke pale su za 3,3 posto što signalizira nezadovoljstvo investitora. Analitičari upozoravaju da su rezultati na prvi pogled nešto viši nego što se očekivalo, no to je prvenstveno posljedica niskih troškova. Troškovi poslovanja su se u trećem tromjesečju smanjili na 18 milijuna eura sa 61 milijun koliko su iznosili u prethodnom tromjesečju kada su dostigli neodrživu razinu. “Prihod od naknada niži je nego što smo očekivali. Banka je prijavila prihod od naknada i provizija u iznosu od 390 milijuna eura, no prosječne prognoze bile su 456 milijuna”, navodi Thomas Nagtegaal analitičar iz Raboa. Mišljenja burzovnih trgovaca su podijeljena. Dok su jedni razočarani rezultatima zbog niskih prihoda od trgovanja koji nisu ispunili njihova očekivanja, drugi smatraju da su ukupni rezultati odlični. Neto prihod od kamata od 1,03 milijarde eura niži je od prosječnih prognoza analitičara. Nakon prodaje španjolske jedinice KBC planira potrošiti 2 do 3 milijarde eura na akvizicije u srednjoj i istočnoj Europi. Poput ostalih banaka i belgijski bankarski div želi osjetiti koristi od povećane potražnje za kreditima i ostalim financijskim uslugama u bivšim komunističkim zemljama. Kompanija traži nove prilike za akvizicije u zemljama poput Rumunjske, Bugarske, Poljske, Mađarske i balkanskih zemalja. U Poljskoj je banka već dala ponudu za kupnju 200 podružnica Bank BPH. Gotovo dvije trećine dobiti KBC ostvaruje od bankarskog poslovanja, 20 posto od osiguranja, 10 posto od upravljanja imovinom te 8 posto od sektora privatnog bankarstva.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu