Ministarstvo financija nije prihvatilo prijedlog uprave karlovačkih Croatia pumpi da njihov dug od devet milijuna kuna pretvori u svoj vlasnički udio pa se iznalaze mogućnosti drugih rješenja. Pokušavajući riješiti godinama nagomilane dugove koji opterećuju poslovanje Croatia pumpi, predsjednik uprave Andrija Babac ističe zaustavljanje daljnjega gubitaškog trenda tvrtke kao osnovni cilj u poslovanju u 2006. godini.
Gubitak manji nego 2004.
Gubitak od oko dva milijuna kuna iz 2004. godine, smatra Babac, bitno će biti manji po obračunu za 2005. godinu. Rezovi su bili neizbježni nakon što se shvatilo da privatizacija sama po sebi, bez konkretnih odluka vlasnika Mije Radočaja, neće razriješiti nagomilane dubioze. Likvidnost se tako održava uz pomoć prilično skupoga kredita na razini godišnje kamate od 12 posto kojim Croatia pumpe prati Karlovačka banka, a problem rješavanja čitave financijske višemilijunske dubioze ključan je za daljnju budućnost Croatia pumpi. “Skupe bankarske kredite ne možemo zamijeniti povoljnijim sredstvima kao što bi bio revolving kredit HBOR-a za financiranje pripreme izvoza i izvoz gdje je godišnja kamata četiri posto. Nažalost, za to se kod HBOR-a ne možemo nominirati zbog prijašnjih devet milijuna kuna dugova državi, od kojih je već više od 6,5 milijuna kuna dospjelo. Predložili smo Ministarstvu financija da nas u ovoj fazi razvoja rastereti pretvaranjem toga duga u vlasnički udio države u Croatia pumpama, ali taj prijedlog nije prošao. Nije prošao iz razloga što država nije prihvatila prijašnju praksu pokrivanja gubitaka pukim odlukama Skupštine kojima će se ‘gubitak protekle godine pokriti iz planiranih dobitaka predstojećih razdoblja…’, jer su gubitaške godine slijedile jedna drugu i takvim neodgovornim odlukama samo kumulirale gubitak, pa je tako nepokriveno ostalo daljnjih 12,9 milijuna kuna gubitaka”, kaže Babac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu