Grozničava potraga za podcijenjenim i od strane većine investitora zanemarenim izdanjima domaćeg tržišta kapitala možda je nekima put do novog zlatnog rudnika, no nema velikog utjecaja na kretanje burzovnih indeksa, a mnogi će pritom ustvrditi kako je time i utjecaj na prevladavajuće raspoloženje investitora ograničen. I upravo ta suzdržanost ostavlja tržište u uvjetima relativno skromnog obujma trgovine, koji ne djeluje osobito primamljujivo, unatoč činjenici da je kratka, ali zato vrlo intenzivna korekcija pojedine dionice učinila znatno atraktivnijima. Dovoljno je prisjetiti se napredovanja bankovnih dionica koje su do nedavno žarile i palile domaćim burzama, a posljednjih su dana na dnu ljestvice domaćih izdanja prema kriteriju ostvarenog prometa, makar i s pozitivnim pomacima cijene. Tako je u slučaju Privredne banke Zagreb (PBZ-R-A) tijekom jučerašnje trgovine prikupljeno svega 344 tisuće kuna prometa, premda je cijena dionica porasla za 2,1 posto, dosegnuvši gornju granicu dnevnog raspona oscilacija od 1.088 kuna. Još drastičniji primjer su redovne dionice Zagrebačke banke (ZABA-R-A), koje su pak skupile mizernih 31 tisuću kuna prometa (samo jedna izvršena transakcija), što je ipak bilo dovoljno za pozitivan pomak od 1,3 posto, na 7.700 kuna.
Uostalom, o oprezu velikog broja ulagača dovoljno govori činjenica da od ukupnih 24 milijuna kuna redovnog prometa na Zagrebačkoj burzi, čak polovica otpada na samo dvije dionice. Kao i obično, riječ je o Plivi (PLVA-R-A) i povlaštenim dionicama rovinjske Adris grupe (ADRS-P-A), koje pak, paradoksalno (u usporedbi s spomenutim, znatno manje likvidnim bankovnim tandemom), nisu bilježile nikakve pomake cijene. Naime, cijena dionica rovinjske tvrtke zadržala se na prijašnjih 4.100 kuna, dok je u slučaju Plive neznatno proširen fluktuacijski raspon, ali na negativnom teritoriju, budući se cijena tijekom dana spustila i do najnižih 794 kune, još jednom (treći dan zaredom) zaključivši trgovinu na 802 kune. Što i ne čudi previše, s obzirom na nimalo ohrabrujuće podatke iz Središnje depozitarne agencije koji ukazuju na još uvijek iznimno slab odaziv ulagača na ponudu za preuzimanje od strane Barr Pharmaceuticalsa i vjerojatno najavljuju neizvjesnost do samoga kraja (sredine listopada). Osim Plive i Adrisa, milijunske su promete na Zagrebačkoj burzi ubilježili još samo šećerana Viro (VIRO-R-A) i Dalekovod (DLKV-R-A). Potonjem je prikupljenim 1,5 milijuna kuna najbolji rezultat u posljednjih tjedan dana, ali niti to nije bilo dovoljno za napad na okruglu brojku od 800 kuna, već se cijena, uz posve zanemarive oscilacije, zadržala na prijašnjih 795 kuna. Čime Viro postaje još zanimljiviji, jer se ponovo uspio odlijepiti od 600 kuna, ostvarivši dnevni rast cijene od 2 posto, na maksimalnih 615 kuna. Doduše, dobitnika je jučer bilo napretek, ali je uglavnom riječ o rastu koji nije pratila adekvatna aktivnost ulagača, uobličena u nešto izraženiji obujam trgovine. Tako kutinska Petrokemija (PTKM-R-A), nastavljajući nadasve zanimljiv cik-cak pattern, bilježi skok od 4,8 posto (do najviših 215 kuna), dok je Podravka (PODR-R-A), rastom od 1,2 posto, dogurala do 430 kuna, uz tek nešto više od pola milijuna kuna prometa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu