Čak 62,8 milijuna kuna dug je koji je uspjela stvoriti tvrtka Aktivna voda iza koje stoji poduzetnik Zdravko Berić, javnosti poznat kao čovjek koji je “minirao” izvoz Crotramovih tramvaja. Najviše razloga za nezadovoljstvo poslovanjem Aktivne vode sasvim sigurno ima Republika Hrvatska. Naime, država ima točno 62,314.856 razloga za to, jer upravo toliko kuna propala tvrtka duguje Ministarstvu financija, odnosno zagrebačkom Područnom uredu Porezne uprave. Osim države među vjerovnike su se ugurali i banka Banco Popolare Croatia za iznos od 429,7 tisuća kuna te Zagreb nekretnine (ZANE) za “sitnih” 33,9 tisuća kuna.
Zaključivanje stečaja
Stečajni postupak nad tvrtkom započeo je u listopadu nakon što prethodnih šest godina kompanija uopće nije poslovala. Ovih dana je i zaključen, čime su utvrđene tražbine vjerovnika. Nijedna tražbina nije osporena, a prema dostupnoj dokumentaciji drugih vjerovnika nema, dok su ostala eventualna potraživanja otišla u zastaru. Zanimljiva je i činjenica koju je utvrdio stečajni upravitelj da Aktivna voda više nema nikakve imovine, apsolutno nijedne nekretnine ili pokretnine. Jednako tako prihodi pristigli u stečajnu masu iznose ravno 0 kuna, a Aktivna voda nema nikakvih potraživanja od drugih poslovnih subjekata, stoga se čak ni trošak stečaja neće moći pokriti. S obzirom na takvo nimalo ružičasto stanje, stečajni upravitelj donio je odluku da nema smisla da tvrtka i dalje postoji pa je došlo do zaključivanja stečaja.Tvrtka je bila registrirana za proizvodnju alatnih strojeva, a od 2002. na njezinu se čelu nalazio direktor Zdravko Berić. Gotovo sve kompanije u kojima je participirao Berić ugašene su ili su otišle u stečaj. Njegova prva tvrtka SB je ugašena, a umjesto nje otvorio je TSB Invent koju je pionirski registrirao za proizvodnju i popravak zrakoplova te svemirskih letjelica. No javnosti je zasigurno najpoznatiji kao direktor tvrtke Prvomajska TZR, koji je za Norvešku banku, koja je razmatrala davanje kredita jednoj tamošnjoj tvrtki za kupnju niskopodnih tramvaja proizvedenih suradnjom Končara, Gredelja i Đure Đakovića, sastavio izvještaj o hrvatskim tramvajima. Tada je naveo da od 107 tramvaja koji voze po Zagrebu njih 73 imaju grešku nastalu u proizvodnji zbog čega im prijeti pucanje postolja, a popravljanje toga kvara zahtijeva izdašnija materijalna sredstva, napomenuvši da su putnici u stalnoj opasnosti. Nakon što je iznio te podatke, u Končaru su ga optužili za industrijsku špijunažu jer je ulazio u njihove prostorije i iz njih iznosio materijale.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu