Početkom iduće godine u na snagu stupa novi Zakon o platnom prometu (ZPP), a uz snažniju zaštitu potrošača, novi zakon po prvi puta definira regulaciju kartčarskih kuća, kao i njihov nadzor za što će biti nadležna Hrvatska narodna banka (HNB). Novosti koje donosi novi zakon pojasnio je u intervjuu Poslovnom dnevniku Neven Barbaroša, izvršni direktor Sektora za platni promet u središnjoj banci.
Koje sve novosti donosi novi Zakon o platnom prometu (ZPP)?
Ovim zakonom transponiraju se odredbe Direktive EU o platnim uslugama u hrvatsko zakonodavstvo. Zakon prvenstveno uređuje platne usluge, definira što su to platne usluge i tko ih je ovlašten pružati. Platne usluge definirane su u novom ZPP-u mnogo šire nego što je to do sada bio slučaj. Sadašnji Zakon definira isključivo vođenje računa poslovnih subjekata samo u bankama. Novi zakon regulira mnogo širi spektar platnih usluga, i to kako građanima tako i tvrtkama. To je vođenje računa, izvršenje svih vrsta platnih transakcija, kartična plaćanja, izdavanje i prihvaćanje kartica, zatim tzv. novčane pošiljke – to su usluge poput Western Uniona – te transakcije koje se izvršavaju putem telekomunikacijskih sredstava kao što su postojeće usluge telekom operatera za plaćanje parkinga ili javnog prijevoza, kada se oni mogu nalaziti i u ulozi izdavatelja e-novca. Za razliku od postojećeg stanja, novi ZPP po prvi puta na jedinstveni način uređuje domaći platni promet i platni promet s inozemstvom. Treba također napomenuti i da novi ZPP ne uređuje prisilnu naplatu i blokade računa, već se ta pitanja reguliraju posebnim Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu