Ulaganja u liječenje onkoloških bolesti dramatično su preniska i moramo izvršiti pritisak na društvo da poveća izdvajanje za liječenje pacijenata koji boluju od raka, izjavio je William H. Burnes, generalni direktor Roche Grupe, farmaceutske kompanije koja 25 djelatnosti bazira na lijekovima protiv malignih bolesti, na konferenciji za novinare održanoj jučer u sjedištu Rochea u švicarskom gradu Baselu.
Rak preskup
Podaci švedskog Instituta Karolinska pokazuju da u Europi kardiovaskularne bolesti čine štetu javnom zdravstvu u istoj mjeri kao i onkološke bolesti (oko 17 posto). Na liječenje raka, međutim, troši se tek 6,4 posto ukupnih sredstava zdravstvene zaštite, od čega tek osam posto na lijekove za liječenje tih bolesti, što znači da se na lijekove troši manje od jedan posto zdravstvenog budžeta. S druge strane, mnogo se više troši na lijekove za smanjivanje masnoće u krvi, odnosno na lijekove iz skupine statina (oko milijardu funti godišnje na razini EU). Opće prihvaćeno mišljenje je da su lijekovi za rak preskupi u odnosu na učinak koji pružaju, odnosno da se njima kupuju dani i mjeseci, a ne godine kao u slučaju bolesti krvnih žila i srca. Neke procjene kažu da se na liječenje jednog pacijenta koji boluje od raka mjesečno utroši oko deset tisuća dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu