Iza talijanskog osiguravatelja Generali golema je tradicija. Društvo je osnovano 1831. godine u Trstu, a već 1832. imalo je podružnice u Karlovcu i Rijeci. Na hrvatsko tržište Generali se ponovno vratio tek krajem 2002. godine. Što je razlog tako kasna dolaska, u odnosu na ostalu konkurenciju iz EU, tek je uvodno pitanje za Michele Cirieco, predsjednika Uprave Generali životno osiguranje.
– Pravilo Grupe Generali je da na novo tržište stiže tek kada je ono financijski stabilno, sređeno. Generali nije pustolov, nego veliki međunarodni institucionalni ulagač koji traži tržišta s jasno definiranim pravilima jer su ona ključ uspješnog dugoročng poslovanja. Svjedoči to i naš ovogodišnji ulazak na tržište Srbije i Crne Gore gdje smo kupili većinski paket Delta osiguranja. Za razliku od Bosne i Hercegovine gdje još nismo pripravni investirati.
Trogodišnji samostalan rast prekinut je prvom akvizicijom. Kupljeno je Libertas osiguranje. Hoće li Libertas biti integriran u Generali ili nastavlja samostalno poslovati?
– Najprije moramo pričekati odluku Hrvatske agencije za nadzor financijskog tržišta, a potom ćemo se potruditi iznaći najefikasniji model poslovanja. Naš je stav – nismo kupili kutiju, portfelj nego partnera. Smatram da preuzimanje društva nije završetak, nego tek početak nekog posla.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu