Najveći trgovački centar u regiji, na površini od 130.000 četvornih metara, otvoren je u utorak u Beogradu. Investitor centra Ušće je kompanija MPC Properties, u kojoj banka Merrill Lynch ima 25 posto vlasništva.
MPC, čiji je većinski vlasnik Petar Matić, Srbin iz Hrvatske, najveći je graditelj nekretnina u Beogradu. Izgradnja trgovačkog centra stajala je 150 milijuna eura, a prema kriječima Roberta Schweizzera, izvršnog direktora kompanije, taj objekt treba predstavljati zaštitni znak beogradskog tržišta nekretnina. Kompanija ima u planu sagraditi toranj “blizanac” koji će se nalaziti uz zgradu bivšeg CK SKJ, koja je također u vlasništvu MPC. Novi trgovački centar veći je za 50.000 četvornih metara od Delta Citya, vlasništvo tajkuna Miroslava Miškovića, kojem je Matićev MPC glavni konkurent u gradnji nekretnina u Beogradu.Trgovački centar ima četiri kata i u njemu je smješteno 150 prodavaonica s različitom robom. Uz to, u njemu se nalazi multipleks kino s 11 dvorana, više restorana sa 600 mjesta i barova. Božidar Đelić, potpredsjednik vlade izrazio je zadovoljstvo što je u realizaciji izgradnje trgovačkog centra sudjelovala američka banka Merrill Lynch. Prema Đelićevim riječima, ta američka banka namjerava investirati još 100 milijuna dolara u gradnju nekretnina u Srbiji.U okviru trgovačkog kompleksa Ušće najveći pojedinačni zakupac poslovnog prostora je zagrebački koncern Agrokor u čijem sastavu posluje trgovački lanac Idea, koja zauzima 4000 četvornih metara. To je treći veliki trgovački objekat Idee u Beogradu, dok ih u unutrašnjosti Srbije ima gotovo 50. Najviše ih je u Vojvodini i Nišu. Agrokor je prošle godine dobio od Europske banke za obnovu i razvoj (ERBD) 70 milijuna eura za širenje prodajne mreže u Srbiji. Torodrić nastoji s trgovačkim lancem Idea pokriti 20 posto maloprodajnog tržišta Srbije. Većinski vlasnik MPC-a Petar Matić jedan je od deset najbogatijih srpskih biznismena. Rođen je u Mariboru 1966. godine. Prva tvrtka koju je imao bila je registrirana 1989. godine u Hrvatskoj nakon što se njegova obitelj preselila u Benkovac. Bavio se maloprodajom robe široke potrošnje uvozeći je iz Italije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu