Gradnja nuklearne elektrane ima snažne zagovornike u javnoj raspravi o novoj hrvatskoj energetskoj strategiji. Osim što potrebu gradnje stručnim argumentima obrazlažu članovi tima koji je država izabrala da naprave nacrt strategije, nuklearka uživa i podršku sudionika rasprave na službenom web-forumu do kojeg se dolazi s internetske stranice Ministarstva gospodarstva ili izravno na www.energetska-strategija.hr. U Vladi naglašavaju da će rezultati rasprave, koja će trajati još desetak dana, biti ugrađeni u tzv. Bijelu knjigu, koja će dati smjer hrvatskoj energetici do 2020. godine. Prošli su tjedan u Ministarstvo gospodarstva došli predstavnici lokalne samouprave, načelnici općina i predstavnici županija. Rasprava je bila slična okruglim stolovima koji su o strategiji već održani u nekoliko hrvatskih gradova.
Sigurni izvori
Zdravko Mužek, direktor tvrtke Energo, koja je jedan od autora nove strategije, objasnio je da se Hrvatska treba ravnomjerno osloniti na izvore energije, kako bi održala stabilnu opskrbu stanovništva i privrede. “U tom smislu nuklearna energija se ne može isključiti”, rekao je Mužek. Objasnio je da je struja iz nuklearne elektrane 20 posto jeftinija od elektrane na ugljen, a čak 80 posto jeftinija od elektrane na plin. Nuklearka pri gradnji angažira najveći postotak hrvatskih tvrtki, oko 45 posto, što je neusporedivo s gradnjom elektrana na plin (koje se uglavnom uvoze već gotove) ili elektranama na ugljen. Nuklearka najmanje pridonosi rastu emisije CO2. Ima sigurne izvore opskrbe uranom pa je EU smatra “domaćim izvorom energije”. Stabilnom cijenom urana najmanje je podložna vjerojatnom rastu cijene svih goriva. U cijeni rada nuklearke, gorivo zauzima samo – sedam posto. Suočeni s tim argumentima, predstavnici lokalne samouprave konstatirali su da je gradnja nuklearne elektrane neizbježna. Postavili su i očekivano pitanje: što s najvećim problemom, smještajem radioaktivnog otpada. “Učinili bismo isto kao što radi Europska unija, odnosno, cijeli svijet koji ima nuklearke”, rekao je dr. Slavko Krajcar, profesor na FER-u, Mužekov zamjenik u vijeću koje je izradilo nacrt strategije. Pojasnio je da će nisko i srednje radioaktivni otpad biti zbrinut isto kao i takav otpad iz hrvatskih bolnica i sličnih znanstvenih instituta: gradit će se primjerena skladišta. Priznajući kako je najveći problem visokoradioaktivni otpad, Krajcar je rekao da ga europske tvrtke smještaju u pogonima koje ga i proizvode, dok se čekaju tehnološka rješenja koja su na vidiku. “Taj će se problem riješiti na najbolji ekološki i tehnički način, i opet na jednak način kao i u Europi”, naglasio je Krajcar. Gradnju nuklearke podržavaju stručnjaci raznih profila što su okupljeni oko izrade strategije. To je prilikom predstavljanja njezina nacrta istaknuo i ministar gospodarstva Damir Polančec. I Branimir Horaček, ravnatelj Uprave za energetiku u tom minsitarstvu, rekao je u prošlotjednoj raspravi da nuklearnu energiju ne treba isključivati iz strategije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Amen.
eh da i još u članku stoji: “stabilnom cijenom urana…” Alo, alo, pa znate li koliko je cijena urana poskupila? Znate li da je npr. 2003. 1 kg prirodnog urana koštao oko 60 dolara, a da 2008. godine košta oko 510 dolara?!?? Je li to stabilna cijena?? Koliko je to poskupljenje?
A glede niske emisije CO2, znate li npr. koliko se stvara CO2 u postupku pretvaranja uranove rudače (neiskoristivo u tom obliku) u uran iskoristiv za nuklearke??
Još jedan u nizu tekstova koji ništa ne govore, samo ljude zaglupljuju…
stvarno je bitno za stručnu i argujmentiranu raspravu nuklearkama, uživa li ona povjerenje ekipe na tamo nekom forumu?!?!? Pa ne određuje se istina brojem glasova, nego faktima! Postoji milijun ijedan razlog zašto su nuklearke danas ovdje katastrofalno rješenje, ali to očito nikoga ne zanima, nego se pišu površne pričice, rekla-kazala i slično.
A postoji ona uzrečica: da nema te gluposti za koju nećeš naći barem 2 akademika da ti je potpišu! Naravno, ako imaš novca (i moći)…
Uključite se u raspravu