U Zagrebu razvijaju navigaciju za dronove

Autor: Bernard Ivezić , 12. veljača 2017. u 22:00
Foto: Shutterstock

Naš partnerski 3D projekt u fazi je testiranja, a povratne informacije koje smo dobili od klijenata iz cijelog svijeta su odlične, kaže Ravnić.

Zagrebački startup GIS Cloud, koji je razvio najbrži sustav za izradu digitalnih karata na svijetu, i to u cloudu, u tajnosti testira svoj novi globalni adut: 3D karte.

Lani se u utrci za izradu 3D kartografske platforme koja bi omogućila navigaciju dronova te obradu podataka prikupljenih u trodimenzionalnom prostoru, uz Google, priključio i Apple, a sada u partnerstvu s jednim američkim igračem to radi i hrvatski GIS Cloud.  Dino Ravnić, suosnivač i direktor GIS Clouda kaže da su neki od njihovih klijenata iz industrije dronova već pokazali veliki interes za 3D kartama.

"Naš partnerski 3D projekt u fazi je testiranja, kako tehnologije tako i potencijalnog tržišta, ali mogu reći da su prve povratne informacije koje smo dobili od klijenata iz cijelog svijeta odlične", kaže Ravnić. Dodaje da ne može ulaziti u detalje s obzirom da je projekt još u vrlo ranoj fazi. Neslužbeno doznajemo da su testiranja počela u zadnjem tromjesečju prošle godine. GIS Cloud je lani broj korisnika povećao na 90 tisuća. Tvrtka je planirala godinu zaključiti s milijun eura prometa. No, podatke o prihodima zasad ne navode. Ističu tek da su u 2016. imali rast od 50 posto na temelju niza većih projekata.

 

90 tisuća

korisnika globalno imao zagrebački GIS Cloud na kraju 2016.

U Čileu su s partnerom Terampsom za tamošnju policiju napravili kartu kriminala za cijelu državu. Na Fijiju, u Liberiji, a zatim i u Hrvatskoj su napravili projekte na mapiranju pitke vode te voodoopskrbnih sustava. U Omanu su s partnerom MicroMapom napravili mobilni sustav za praćenje divljih životinja u prirodi. Naglašavaju da upravo na Bliskom Istoku vide veliki potencijal rasta. Tamo imaju tri partnera te užurbano predvode sustav, priručnike i sve druge materijale na arapski jezik. Velike poslove, dodaju, ostvarili su i u Europi. U Danskoj su pokrenuli suradnju s jednom od najvećih konzultantskih tvrtki Hede Danmark, koja upravlja zelenim površinama za privatni i javni sektor.

U Australiji su ušli u projekt s Endeavour Energy, tvrtkom koja upravlja električnom mrežom na cijelom tom kontinentu. Dino Ravnić pojašnjava da razvojni projekt 3D karata na GIS Cloud platformi, iako čini stepenicu dalje u mogućnostima sustava, zapravo pravu snagu vuće od opcija koje njihova platforma već sada nudi. Objašnjava da je ključ u tome što kartografski cloud sustav, koji su sami razvili u Hrvatskoj, omogućuje jednostavnu kolaboraciju preko interneta.

"Prava vrijednost GIS clouda kad govorimo o mapiranju dronova je u mogućnosti suradnje na takvim našim kartama, i dijeljenja s drugim korisnicima velikih podataka koji se dobiju od dronova", kaže Ravnić. U tvrtci pojašnjavaju da bi dodavanje mogućnosti navigacije zahtjevalo dodatan rad. No, ostaje činjenica da ralice za snijeg u Zagrebu već sad koriste GIS cloud za navigaciju, odnosno optimizaciju čišćenja ulica.  Lani je na prvoj domaćoj konferenciji na temu dronova, DRONEfestu, objavljeno da 134 tvrtke u Hrvatskoj već rade s dronovima. U većim projektima su IN2 grupa i GDi grupa, a startup Hipersfera čak je napravio i prvi hrvatski dron.

Komentirajte prvi

New Report

Close