Domaća IT industrija u panici zbog egzodusa programera

Autor: Bernard Ivezić , 10. svibanj 2016. u 14:42
Na prezentacijama tvrtki očekuje se 2000 studenata

Traže ih svi od HT-a i Agrokora preko IN2, do Infobipa i Spana na dalje.

U našoj blizini je dobar roštilj i čevapi pa ćete svaki dan imati ukusan gablec hvale se u CS Computer Systemsu. Mi nudimo plaćenu praksu kažu u Spanu. Mi vam nudimo dodatno školovanje, putovanja po svijetu, a pokrivamo i zdravstveno i životno osiguranje, poručuju iz tvrtke Montelektro. Kod nas možete birati gdje želite raditi u Zagrebu, Rijeci ili Puli ako ste programer, te bilo gdje na svijetu ako se počnete baviti i prodajom, navode u Infobipu.

Tako se za IT stručnjake, kojima nude plaće koje su u prosjeku dvostruko više od državnog prosjeka, nadmeću hrvatske IT kompanije na FER-ovom Job Fairu, koji se u ponedjeljak i utorak održava u Zagrebu. I bez obzira na to većina kompanija je u strahu da ove godine neće uspjeti popuniti otvorena radna mjesta. U 2016. godini po prvi put će iz Hrvatske otići više IT stručnjaka nego će ih cijeli obrazovni sustav izbaciti na tržište tvrdi udruga softverskih izvoznika CISEx. Očekuje se odlazak čak 4000 IT stručnjaka.

Petra Kaić, voditeljica odnosa s javnošću KSET-a, koji je zajedno s udrugom BEST i FER-om organizator Job Faira 2016., kaže da ove godine bilježe nezapamćen interes tvrtki i studenata.
“Na sajmu je rekordnih 47 najprestižnijih high-tech poslodavaca koji nude fantastične prilike, kako onima koji samo traže plaćenu studentsku ali i onima koji traže stalni posao, a očekujemo više od dvije tisuće studenata-posjetitelja”, kaže Kaić.

 

47high-tech tvrtki

traži IT stručnjake svih profila, primaju ih bez iskustva, 
plaćaju praksu…

Aco Momčilović, direktor ljudskih potencijala Rimac Automobila, koji je ove godine poseban partner Job Faira, kaže da je iznimno teško pronaći IT stručnjake iako ih oni kontinuirano traže. “Mi se ovdje za IT stručnjake borimo sa svjetskom konkurencijom, jer nije rijetkost da vam mladi ljudi bez iskustva za početnu plaću traže iznose iznad tisuću eura neto”, kaže Momčilović.
Ana Zelenika iz odjela ljudskih potencijala Infobipa, globalno najveće hrvatske IT tvrtke, koja trenutno ima 830 zaposlenih i do 2017. cilja zapošljavati više od tisuću ljudi, na naše pitanje koliko radnika sad traže odgovara: “Koliko god ih možemo dobiti”.

Navodi da su posljednjih nekoliko godina zapošljavali po stotinjak IT stručnjaka godišnje te da često zapošljavaju unaprijed, i prije nego se uopće pojave konkretne pozicije. “Nedavno smo otvorili i ured u Sankt Petersburgu, a prisutni smo na svim kontinentima”, kaže Zelenika.
Bojan Bajgorić Šantić iz IN2 grupe, domaće tvrtke koja zapošljava najviše IT stručnjaka u Hrvatskoj, kaže da imaju više od 600 zaposlenih i da kontinuirano imaju otvoreni poziv za još stručnjaka. “Najtraženiji su nam programeri i konzultanti, kojima nudimo dodatno interno višemjesečno obrazovanje, a kao uvjet za prijavu ne postavljamo da moraju imati iskustvo”, kaže Bajgorić Šantić.
Uz Microsoft i Google ove su godina na Job Fairu svi od HT-a i Agrokora preko Amphinicy Technologies, tvrtke koja radi na razvoju svemirskih tehnologija, zatim Spana i Farmerona koji rade na IoT-u, CROTEAM-a i Nanobita koji rade računalne igare, Poslovne inteligencije koja radi s big datom i BI-om, Xylona koji razvija računalne čipove pa čak i britanskog tradera Jane Streeta.

Svi oni, čak i kad se poput CS-a hvale dobrim gablecom, nude nesvakidašnja radna iskustva. “Razvili smo hrvatsku inačicu Netflixa zvanu AVIION koju koriste Vip i B.net, a u New Yorku tamošnja zajednica Kineza”, zaključuje Jure Šimundić iz CS-a.

Komentari (14)
Pogledajte sve


@leeggea Hi Mr perfect, ja sam to programiranje naučio u 2 mjeseca. Operirat se ne može naučiti za 2 mjeseca. Badava vam prodavanje priče i nabijanje cijene naivnima. Prvo trebate naučiti kako spada (što 90% programera kod nas nije naučilo prema mom iskustvu), drugo trebate znati da vas je lako zamijeniti boljima a jeftinijima

I kao dodatak, od 10 programera najmanje 7 njih me zeznulo iako su dobili plaćeno. To kod kirurga nikad nećeš doživjet

To je istina jer ako te kirug zezne nećeš ni preživjeti!
Gluposti o ova dva mjeseca, mogao si naučiti nešto ali da si nešto dublje ušao u problematiku razvoja aplikacija (ili integracije) to sigurno nisi. Kao da kažeš da si naučio španjolski za 2 mjeseca. Nešto ćeš naučiti ali da ćeš se moći hvaliti da “znaš” španjolski to sigurno ne.

@leeggea Hi Mr perfect, ja sam to programiranje naučio u 2 mjeseca. Operirat se ne može naučiti za 2 mjeseca. Badava vam prodavanje priče i nabijanje cijene naivnima. Prvo trebate naučiti kako spada (što 90% programera kod nas nije naučilo prema mom iskustvu), drugo trebate znati da vas je lako zamijeniti boljima a jeftinijima

I kao dodatak, od 10 programera najmanje 7 njih me zeznulo iako su dobili plaćeno. To kod kirurga nikad nećeš doživjet

@trader
Ja bih na primjer vrlo lako naučio operirat. Bi li htio leći meni pod nož??? Ne podcjenjuj druge, sroljo😈



Ma koji su to 'najprestižniji IT poslodavci' sa fantastičnim uvjetima kod nas.Isti su kao i programeri, sasvim prosječni. Meni na 10 programera koje upoznam jedan do dva znaju koliko toliko kako se radi, ostali ispodprosječni. inače programiranje se nauči za dva mjeseca i još godinu dvije za profesionalizam, nije to nikakva naročita vještina.

Nama se ne isplati davati programerima visoke plaće jer je tržište jeftino i slabo. Bolje nam je zapošljavati jeftinije ljude sa istoka, mislim da će to biti u budućnosti glavno rješenje kod nas. Slabe zemlje sa slabom ekonomskom moći imati će slabije programere. Meni je najsmješnije kada mi domaći programeri izbacuju cifre kao da su u Silicijskoj Dolini a zaboravljaju da mi poslujemo u siromašnoj Hrvatskoj. I još u pravilu nisu nešto sposobni. Onda ih ja jednostavno outsourcam sa američkim firmama koje su jeftrinije a garantiraju za rezultate.

Svašta si napisao, većinom potpuno netočno. Ono što naši poslodavci uglavnom traže, a to je lako za provjeriti, su vještine, znanja i iskustvo s kakvim se možeš zaposliti bilo gdje u Silicijskoj Dolini kao vrhunski IT stručnjak. Jedina mala razlika je što ti tu daju malu ili nikakvu plaću jer je, kako si ispravno zaključio, tržište slabo pa je bez obzira na mnogobrojne odlaske ponuda IT stručnjaka još uvijek velika.
Pitao bi ja ovog Momčilovića, pa kakav je to IT stručnjak bez iskustva i kako se oni to samo usuđuju tražiti plaću veću od 1000 EUR!?
[/quote]

Silicjska dolina a i fintech industrija na Istoku, itekako traze vrhunski kadar. Probolem je sto Hrvatska taj kadar nema. Ne bi se slozio da nasi IT-evci lako mogu dobiti posao u Silicjskoj Dolini. Nikako. Zasto?

Jednostavno zato jer nemaju relevantno iskustvo. Tehnologija je danas integrirana u sve aspekte svih industrija – od financijske do zdravstva. Hrvatska i regija i nema bash puno iskustva u tome – pa tako i ti IT-evci nisu bash kalibar za SV. Jednostavno nisu.

Danas biti samo programer ne znaci puno – makar znaci nesto. Spajaju se dual degreejevi iz fizike, programiranja, medicine, molekluarne kemije, transporta itd…. samo programiranje nije vise toliko konkurentno – na toj razini naravno.

New Report

Close