Projekt od milijardu eura zaposlit će gotovo deset tisuća radnika

Autor: Poslovni.hr , 09. listopad 2016. u 10:13
Foto: Ivo Čagalj / Pixsell

“Ova je lokacija izabrana zato što očekujemo minimalan utjecaj na okoliš.”

Milijardu eura vrijedan projekt "Vis Viva" (živa sila), koji obuhvaća gradnju četiriju elektroenergetskih objekata u Dalmatinskoj zagori: kombi-kogeneracijsku plinsku elektranu Peruča s rasklopištem, reverzibilnu hidroelektranu RHE Vrdovo, dalekovod Hrvace – Konjsko te spojni plinovod Dugopolje – Peruča, ovoga je trenutka u fazi pribavljanja studije utjecaja na okoliš. Sukladno zakonskim propisima, u tom će procesu biti održana i javna rasprava, i to tijekom listopada, najavila je Andreja Pavlović Hauska, glasnogovornica tvrtke MCC.

Kako piše Slobodna Dalmacija, za svaki od navedenih objekata studije je naručio ulagač u projekt (developer), a izradio "Elektroprojekt". Na javnu raspravu bit će upućene nakon što ih pregleda povjerenstvo Ministarstva zaštite okoliša i prirode te ocijeni da su cjelovite i stručno utemeljene.

– Ova je lokacija izabrana zato što očekujemo minimalan utjecaj na okoliš. Svi će imati mogućnost uvida u studije i komentirati ih na javnim raspravama. U dva smo navrata već upoznali lokalnu zajednicu s projektom – kaže Ivan Vučković, koordinator izrade studija utjecaja na okoliš u "Elektroprojektu".

Na izgradnji koja će u kontinuitetu trajati tri, odnosno pet godina, bit će angažirano između pet i deset tisuća radnika, mahom na građevinskim radovima, što bi moglo potaknuti novi građevinski uzlet u Hrvatskoj, ocjenjuju u MCC-u.

Komentari (5)
Pogledajte sve

@Antonio Stoji da je RH pasivna u tom smislu, ali stoji i to da Nijemci raspolažu s deleko više sredstava za ostvarivanje takvih planova.


@viewer
Hvala na informaciji o podzemnim dalekovodima. Nisam znao da to postoji.

Njemacka je subvencionirala solarne panele, dok su isti bili proizvodjeni u Njemackoj. Od kada su sve tvornice (cak i one nejmodernije) propale a kineski paneli caruju trzistem, subvenicje su rapidno reducirane. Sto Nijemci trenutno rade su podzenmi dalekovodi, koji ce energiju velikih off-shore vjetroparkova transporti ka jugu Njemacke, u Bavarsku i Baden Württemberg, u kojima je jaka industrija.
Ako se ovaj projekt u Zagori ostvari, bio bi to veliki pomak u konsolidaciji opskrbe energijom juzne Hrvatske. A energija iz kogeneracije bi se koristila u Sinju, Trlju i ostalim naseljima oko Sinja kao i u povrtlarstvu (staklenici u sinjskom polju). To nebi ttrebao biti problem.

Mene stvarno fascinira kako no-name tvrtke bez ikakvg backgrounda dolaze u medije i najavljuju investicije od ni manje ni više MILIJARDU EURA…
To je valjda magična cifra s kojom se dolazi na naslovne stranice.

Dalmacija ima najviše sunce u Hrvatskoj a nitko ne želi koristiti solarnu energiju ni graditi solarne parkove. Već da samo daju svakoj kući solare već bi riješili 90% problema energije u cijeloj Dalmaciji. Njemačka koja ima puno manje sunca u godini ima puno više solara od nas. Ali mi Hrvati smo posebni, mi znamo bolje od razvijene Njemačke.

New Report

Close