Pravna nesigurnost i mentalitet predstavljaju barijeru razvoja turizma

Autor: Marija Crnjak , 28. travanj 2015. u 12:26
Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Kongres je okupio brojne turističke djelatnike i ključne igrače u turizmu koji pokušavaju poslovati u Hrvatskoj unatoč brojnim poteškoćama za poduzetnike.

Iako Hrvatska ima snažan potencijal i resurse za razvoj turizma, još je uvijek mnogo barijera za realizaciju tog potencijala, od pravne nesigurnosti za investitore do mentaliteta koji još uvijek ne krije provincijalizam i ksenofobiju.

S druge strane, dobra je vijest da su se otvorila brojne bolne teme o kojima se počelo pričati, ali i reforme po prirodi inertnog sustava unutar turizma, od turističke zajednice do turističkog zemljišta, istaknuli su sudionici prvog panela Hrvatskog turističkog kongresa koji se održava u maloj dvorani Lisinski u organizaciji Poslovnog dnevnika i Američke gospodarske komore (AmCham).

Kongres je okupio brojne turističke djelatnike i ključne igrače u turizmu koji pokušavaju poslovati u Hrvatskoj unatoč brojnim poteškoćama za poduzetnike.

Davor Lukšić, predsjednik uprave hrvatske najveće turističke kompanije Lukšić grupe tako je istaknuo da su pravna nesigurnost i neriješena pitanja turističkog zemljišta ključni problemi koji koče ulaganja.

"Planiramo dugoročno ostati u Hrvatskoj i zanimaju nas nova ulaganja, no prije jačeg investicijskog ciklusa investitori trebaju jači regulatorni okvir i veću transparentnost", istaknuo je Lukšić.

Miroslav Dragičević iz Horwath Consultinga istaknuo je problem prevelikog broja kapaciteta u privatnom smještaju te manjka "dodane vrijednosti" koju pruža hotelski sektor.

Andreas Ewald, izvršni direktor Ernst&Young Njemačka i šef odjela za hotelijerstvo otkrio je da ulagače danas najviše zanima izgradnja resorta mješovite namjene, što se u Hrvatskoj do sad pokazalo kao "tvrd orah".

"Na primjeru golf resorta, ulagači na samom golfu ništa ne mogu zaraditi, na hotelima zarade nešto malo, a najveći profit imaju od prodaje nekretnina i rasta vrijednosti zemljišta", pojasnio je Ewald.

Iako je Europa najjača turistička destinacija, turistički rast je usporen i sve više pod prijetnjom jeftinih destinacija prvenstveno u Aziji, zbog čega se na razini Europske komisije traže modaliteti za očuvanje konkurentnosti europskog turizma, istaknuo je Alain Liberos, zamjenik voditeljice odjela za turizam, glavne uprave za poduzetništvo i industriju EK.

"Nova reorganizacija koja će krenuti od 1. lipnja stoga će jako utjecati na turizam, koji će ući u grupu s novim i kreativnim industrijama, a načini provedbe prioriteta će se odrediti u idućih par mjeseci, kako bi se odoljelo izazovima demografskih promjena, globalizacije, digitalizacije", pojasnio je Liberos.

Komentirajte prvi

New Report

Close