Na plovećem hotelu 7 dana 60.000 eura, a sezona traje samo tri mjeseca

Autor: Marija Crnjak , 13. kolovoz 2014. u 11:57
Ivo Čagalj/PIXSELL

Šteta je što nam sezona traje tri i pol mjeseca jer je potencijal znatno veći, no ne bez sadržaja u destinacijama, kaže Ante Ercegović.

S gotovo milijun kuna Ministarstvo turizma poduprlo je investitore koji razvijaju koncept plovećih hotela na Jadranu. U zadnjem krugu natječaja u sklopu programa podizanja konkurentnosti turističkog gospodarstva novac je otišao za ukupno 15 plovećih hotela u Dalmaciji i jednim u Dubrovniku, usidrenih najvećim dijelom u mjestu Jesenice na omiškoj rivijeri, kolijevci brodogradnje u Dalmaciji s dugom tradicijom gradnje drvenih brodova.

Riječ je uglavnom o potpori namijenjenoj poboljšanju kvalitete već razvijenog biznisa, doznajemo od investitora koji već generacijama svojim brodovima voze turiste po Jadranu. Nov je samo izraz “ploveći hotel”, ali i ponešto izmijenjen koncept koji sve više ide prema gostima najdubljeg džepa. Zbog toga je Ministarstvo i odlučilo poduprijeti razvoj plovećih hotela, kojih je na Jadranu dvjestotinjak, dok Strategija turizma do 2020. predviđa izgradnju 100 manjih brodova namijenjenih cruisingu unutar hrvatskih teritorijalnih voda. U Strategiji se navodi da je riječ o potencijalno jednom od najatraktivnijih hrvatskih turističkih brendova, no brodari tvrde da od toga neće biti mnogo rezultata ako se ne unaprijedi ostala turistička ponuda i ne produlji sezona.

“Najam našeg broda stoji oko 60 tisuća eura za sedam dana, i mi to ne možemo tražiti od gostiju izvan sezone, kad na Jadranu gotovo ništa ne radi. A država nas stišće na svakom koraku”, ističe Ante Ercegović iz Dugog Rata, čija se obitelj tim poslom bavi već sedam generacija. Već treću sezonu na moru je njihov brod Navilux, luksuzna inačica stoljetnoga jedrenjaka čiju izradu potpisuju domaći brodograditelji, a brod je nagrađen zbog inovativnosti. Na brodu obično boravi oko deset ljudi, uglavnom su to Amerikanci i Rusi koji na izboru imaju nekoliko ruta. Iako tvrdi da se od tog posla može dobro živjeti, Ante Ercegović kaže da im sezona traje oko  tri i pol mjeseca, što je šteta jer je potencijal znatno veći, no ne i bez sadržaja u destinacijama.

Ljubomir Rakuljić vlasnik je obrta Bota iz Jesenica i plovi već 40 godina, a 12 godina iznajmljuje svoj ploveći hotel koji plovi na relaciji Dubrovnik-Hvar. “Naši putnici imaju krstarenje Jadranom uz puni pansion, imamo 30-36 putnika”, objašnjava Rakuljić koji je od Ministarstva dobio 65 tisuća kuna. 

Komentari (1)
Pogledajte sve

Pomozite i bidnog Jorgensena/Bulju i njihov botel u Dubrovniku. Ako država ne pomogne ode nam botel u Kopenhagen što će bit neprocjenjiva šteta za turizam. Oce li Danci koga strpat u ustanovu kad budu tražili dozvole ostaje da se vidi.

New Report

Close