Na Krku žele razvijati projekte vrijedne 4,7 milijardi eura što bi osiguralo 1.800 radnih mjesta

Autor: Poslovni.hr , 12. travanj 2016. u 11:13
FOTO: Goran Kovacic/PIXSELL

Ovim projektima osiguravaju dugoročni prihodi, obnavlja se i širi proizvodnja u Dini koja je u stečaju, donosi se 1.800 dugoročnih radnih mjesta, kao i da bi hrvatske tvrtke mogle izvesti radova u vrijednosti od 1,5 milijardi eura.

Predstavnici međunarodnog konzorcija The Development Group koji čini Pulsat Global Capital i grupacija BSH te grupacija domaćih kompanija (Croatian Business Group –CBG) najavili su osnivanje društva Krk Energy Hub LLP-1 koji će imati ulogu investitora u energetske projekte na Krku vrijedne 4,7 milijardi eura.

Radi se o ukupno sedam projekata koje planiraju razvijati na Krku gdje je cilj napraviti energetski hub, među kojima su LNG terminal, kogeneracijska plinska termoelektrana s nula emisija ugljičnog dioksida, toplana, pokretanje proizvodnje Dine, povezivanje  plinovoda sa Slovenijom, BiH, Mađarskom i Srbijom, izgradnja dalekovoda ili podvodnih kabela za povezivanje Hrvatske s Italijom te trgovanje plinom, objavio je Lider.

Ti projekti, istaknuto je prilikom njihovog predstavljanja, koriste sinergiju kako bi povećali učinkovito korištenje plina, električne energije i industrijske pare, imaju veliku geostratešku važnost u diverzifikaciji i sigurnosti opskrbe, donose višestruku korist za Hrvatsku te povoljniju realizaciju LNG terminala.

"Sinergija se postiže kroz izgradnju LNG terminal sa susjednom plinskom kogerenacijskom termoelektranom i dalekovodima te podvodnim kablovima između Hrvatske i Italije, što bi omogućilo i izvoz struje u Italiju. Termoelektrana u neposrednoj blizini  terminala postići će veću učinkovitost korištenjem plina iz LNG terminala, a terminal će koristeći struju i industrijsku paru iz termoelektrane imati manju cijenu upravljanja. Osim toga, Dina ima velike količine toplinske energije koja se može koristiti za grijanje Grada Rijeke", pojasnio je neke od sinergijski efekata predstavnik  The Development grupe Branko Šarčanin, koja zasad još ne želi otkrivati imena svojih članova, osim da je riječ o izvođačima radova, dobavljačima opreme, pružateljima usluga te financijskim institucijama iz SAD-a, Kanade i Europe.

Zašto je energetsko čvorište Krk značajno za Hrvatsku, istaknuo je i Franjo Luković kao predstavnik hrvatske grupacije među kojima su Siemens, Končar, Pastor, Tehnika, Dalekovod, Allianz i Zagrebačka banka, Ivicom, EIHP i Uljanik, napomenuvši da se ovim projektima osiguravaju dugoročni prihodi, obnavlja se i širi proizvodnja u Dini koja je u stečaju, donosi se  1.800 dugoročnih radnih mjesta, kao i da bi hrvatske tvrtke mogle izvesti radova u vrijednosti od 1,5 milijardi eura. I na kraju krajeva, naglasio je, investicija je značajna za gospodarski rast i optimizam.

 

Komentirajte prvi

New Report

Close