Hrvati u potrošačkoj košarici napunjenoj robom široke potrošnje, gledaju li se cijene pojedinih proizvoda, prednost daju lokalnim brendovima na koje otpada gotovo 59 posto vrijednosti. Internacionalni brendovi u toj košarici sudjeluju sa 26,3 posto, a na privatne marke odlazi tek 14,8 posto troška, pokazalo je istraživanje agencije Nielsen odrađeno za razdoblje od 2012. zaključno s prva tri kvartala 2015. pod temom Lokalni i internacionalni brendovi, koje je autorica menadžerica Jelena Doko Cetina znakovito nazvala Priča o smogovcima i sedmorici veličanstvenih.
Veću naklonjenost lokalnim brendovima od Hrvata u susjedstvu iskazuju u Srbiji, gdje njihov vrijednosni udjel iznosi 67,7 posto te u Bosni i Hercegovini s udjelom od 61,9 posto. U Sloveniji lokalni brendovi u napunjenosti prosječne potrošačke košarice sudjeluju najmanje, imaju udjel od tek 41,1 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu