Kudili su Linića, no Hrvati ipak podržavaju fiskalizaciju

Autor: Agencija VLM , 06. studeni 2013. u 11:44
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Čak 93% građana podržava uvođenje fiskalnih blagajni, a njih samo 7% smatra da je njihovo uvođenje bilo nepotrebno.

Velika većina građana Hrvatske podržava Vladinu odluku o uvođenju fiskalnih blagajni u dućanima i ugostiteljskim objektima dok je za fiskalne blagajne na tržnicama njih 60%. Pokazalo je to istraživanje koje je u rujnu proveo GfK.

Prema njemu 93% građana podržava uvođenje fiskalnih blagajni, a njih samo 7% smatra da je njihovo uvođenje bilo nepotrebno jer je promet gotovinom u državi i do sada dobro funkcionirao. No njihove tvrdnje demantira porezna uprava koja je objavila podatak da se u prvih šest mjeseci ove godine, u odnosu na isto razdoblje prošle godine, iznos ukupno oporezivih isporuka povećao za 13 milijardi kuna (za sve djelatnosti).

Polovica onih kojih podržavaju uvođenje fiskalizacije vjeruju u njenu provedbu, te smatraju da će se napraviti reda u državi u pogledu prometa gotovinom. Iako i druga polovica podržava fiskalizaciju, ipak je malo manje optimistična i smatra da je fiskalizacija dobro zamišljen način praćenja gotovine, ali da će se ipak pronaći načini kako izbjeći izdavanje pravih račun i plaćanje poreza.

Kada su u pitanju tržnice i uvođenje fiskalnih blagajni, hrvatski građani u manjoj mjeri podupiru ovu Vladinu odluku. Dok ih 60% podržava uvođenje fiskalnih blagajni na tržnicama, 36%građana protivi se ovoj odluci, a njih 4% je suzdržano.

Fiskalne blagajne na tržnicama u većoj mjeri podržavaju osobe s višim obrazovanjem (njih 74%) i višim mjesečnim prihodima (preko 7000 kuna – njih 81%).

Kod trećina ispitanih građana pozitivno gledanje na Vladinu odluku o uvođenju fiskalizacije nije ostalo samo na izražavanju stava, već su promijenili i svoje ponašanje u kojem podupiru ovu Vladinu odluku. Naime, 32% hrvatskih građana sada, nakon uvođenja fiskalizacije češće nego ranije traži na uvid račune koji su im izdani u dućanima i ugostiteljskim objektima. Većina građana (63%) nije promijenila svoje ponašanje, pa račune traži na uvid u istoj mjeri kao što su to radili i prije uvođenja fiskalizacije. Visoko obrazovani više od ostalih (njih 43%) su promijenili svoje ponašanje (češće traže račune na uvid).

Komentirajte prvi

New Report

Close