Porezi i tržište kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Porezi i tržište kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Otvaram ovu temu jer primjećujem da se o fiskalnom efektu na tržište kapitala raspravlja na temi Utjecaj politike na tržište kapitala što po meni treba razdvojiti jer fiskalna politika ne spada u isti koš sa ostalom politikom.
Više puta sam na forumu iznosio vlastite teze o tome kako treba eventualno povećati poreze na potrošnju dok poreze koje se tiću izvora dohotka odnosno porez na dobit ili dohodak treba smanjivati i tako stimulirati investicije i štednju. Neki dan pročitao sam u Business.hr da otprilike slična stajališta ima jedan od ovlaštenih por.savjetnika Hrvoje Zgombić a i ostali porezni savjetnici u HR sličnog su mišljenja.
Npr.ukoliko bi na X zarađenih kuna smanjili porezno opterećenje na samom izvoru ostavili bismo pojedincu (fizičkoj li pravnoj osobi) na volju da tih x kuna investira pri čemu bi on ostvario dodatnu zaradu odnosno da uštedi pri čemu bi također ostavrio prinos. Na taj način fiskalno veliki kapital ne bi bio opterećen pri čemu bi se direktno utjecalo na povećanje investicija i štednje te rast GDP-a kroz ove dvije, po meni, najzačajnije njegove komponente. Kako su ionako indirektni porezi poput PDV-a ili trošarina najznačajnji prihodi drž.proračuna trebalo bi i dalje težiti oporezivanju potrošnje ćime bi se građane direktno stimuliralo na investicije i štednju.
Evo, ja sam iznio svoje teze a zanima me što o tome i ostali forumaši misle.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Ne treba uvesti nikakve poreze! Poreze teba svesti na minimum potreban za održavanje stabilnosti proračuna. Protiv sam poreza na kapitalnu dobit (za sada) i poreza na imovinu. Isto tako, treba shvatiti da NE postoji pravedan porezni sustav!


Ne treba uvesti nikakve poreze! Poreze teba svesti na minimum potreban za održavanje stabilnosti proračuna. Protiv sam poreza na kapitalnu dobit (za sada) i poreza na imovinu. Isto tako, treba shvatiti da NE postoji pravedan porezni sustav!

bugari upravo uveli flat tax 10%.ajde sad molim vas recite tko će ići varat državu za 10%.pametna odluka koja gura zemlju naprijed .i sam sam privatnik i znam da je samo jedno pravilo,kada država da meni da zaradim dobro je i svim mojim radnicima i suradnicima.kad nas cijede nema prosperiteta za nikog osim za grupicu privilegiranih.slažem se trebalo bi povećati porez na potrošnju a ukinuti porez na dobit i plače.

Tražim hitno posao sa radnim vremenom od 26 sekundi . Može i do sat vremena ali ne duže!!!Netreba plaća samo mirovinsko i socijalno.

slažem se da se treba orjentirati na poreze na potrošnju a ne na oporezivanje dohotka i dobiti čime se direktno koči razvoj, štednja i investicije. Zamislite da umjesto neto plaće na ruke dobijete bruto umanjen za doprinose…jako lijepo! Iako sam ja mišljenja da bi dio tog kolaćča za sebe uzeli poslodavci, tj, smanjile bi se bruto plaće.

ima tu još nešto – porez na potrošnju je najpošteniji način oporezivanja jer se porez plaća proporcionalno potrošnji…pa tko ima love za luksuz nek to plati. Porez na zaradu je destimulativan u svakom pogledu. Da ne govorim da oni najbogatiji uvijek nađu načina da ga plate u najmanjoj mogućoj mjeri.

Na primjer, maksimalno opterećenje poreza na dohodak iznosi 54% u RH,a to je nešto što gotovo nitko ne plaća jer oni koji imaju tako veliki bruto plaćaju porez na dobit i isplaćuju si neoporezivu dividendu

Excuses are like asses - everybody's got one and they all stink!

drago mi je da i ostali uviđaju besmisao ogromnog poreznog terećenja na plaće i ostale izvore zarade. meni su također uzor zemlje u tranziciji koje su to uvidjele i već uvele ili uvode Flat Tax čime direktno stimuliraju sve oblike investicija a i štednju. nije mi ni na kraj pameti da govorim općenito o besmislu poreznog sustava, već sagledavam loše strane istog u pogledu investicija. po meni se previše ističu socilološki efekti oporezivanja ( po sistemu nek svi imaju jednako pa ćemo one koji zarađuju više i više oporezovati) koji na kraju rezultiraju poreznim evazijama onih bogatijih slojeva i tome da ti koji imaju manje na kraju priče imaju i još manje (rad na crno, nezaposlenost i sl.).
I dok je stopa poreza na dobit u RH danas donekle u redu (iznosi proporcionalno 20% sa određenim olakšicama ali i uvećanjima por.osnovice za nepriznate rashode), stope poreza na dohodak totalni su promašaj. iznose 15,25,35 i 45% + pripadajući prirez. kad na to dodamo doprinose iz i na plaću ispada kako je hrvatski rad jako skup za bilo kojeg stranog investitora pa se čudimo kad zemlje u okruženju a i šire otimaju našoj zemlji ispred nosa greenfield i ostale investicije.
to je ono što me kod mnogih stranačkih programa najviše zasmetalo, osobito u onom SDP-ovom premda ni HDZ u tome nije puno bolji.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

PDV je ionako čini najveći dio državnog proračuna…

Excuses are like asses - everybody's got one and they all stink!


PDV je ionako čini najveći dio državnog proračuna…

uvijek bio i biće i to u svim državama. s time da je naša glavna stopa (22%) među najvišima u Europi. Mislim da od nas veću osnovnu stopu imaju samo Skandinavske zemlje iako nisam siguran.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Febo, slazem se sa svime sto si napisao. Nazalost, bojim se da to je teoretska rasprava. Reforma poreznog sustava moze krenuti onoga trenutka kad se stvori uspjesan aparat naplate poreza za i poduzmu slijedeci koraci:

– velike trgovacke lance (koji ne priznaju rad nedjeljom, ne placaju dodatne sate…)
– unisti korupciju (navest cu samo primjer Kupskog jezera)
– nogometne klubove, managere, nogometase….

Nogomet sam spomenuo samo da ocrtam gdje leze drzavni problemi – ona sama s jedne strane omogucuje korpuciju i nejednakost, a s druge strane inzistira na “represivnom” poreznom aparatu za naplatu od “malih” (javni, drzavni radnici, mali privatnici bez babe i striceve). Naravno takvih primjera ima bezbroj, ja samo sam naveo tri iz prve…

Dok se nasa drzava ne uredi, stvori efikasan sustav naplate poreza “sive ekonomije”, rijesi korupcija, dotad ce bilo crveni bilo crni bilo plavi inzistirati na ovakvom sustavu naplate poreza – jer znaju da ce se od njih naplatiti. Porezna reforma je potrebna, no ako se nista ne promijeni (eliminira siva ekonomija i korupcija) i dalje cemo biti suoceni sa potkradanjem drzave. A mali ce i dalje placati, dok ce se u restoranima dogovarati i dalje nova Kupska jezera, novi GUPovi, zamjene zemljista, reketi…

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

zasad sam protiv poreza na kapitalnu dobit, ali sam za porez na imovinu, ali da se odredi neka granica, npr za vlasnike više od dva stana, to bi dovelo da pada cijene stanova. HDZ se toliko protivi porezu na imovinu jer posjeduju većinu toga u hrvatskoj i žele očuvati teško stečenu imovinu.

Ne znam jeste li vidjeli članak od Guste Santinija u Lideru:

http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=31022

Čini mi se da ima smisla, ali za tako nešto nikada neće biti političke volje…


Ne znam jeste li vidjeli članak od Guste Santinija u Lideru: http://www.liderpress.hr/Default.aspx?sid=31022 Čini mi se da ima smisla, ali za tako nešto nikada neće biti političke volje…

odličan Sanitinijev članak.

@sakai

imam identično mišljenje o našem poreznom aparatu.
jedina nada jest usklađivanje zakonske regulative s onim EU. trebalo bi to donjeti i do skladnije pa i pravednije raspodjele por.tereta kroz reformu poreznog sustava (jedna od dobrih stvari usklađenja sa stečevinom EU pored mnogih loših strana).

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Pročitao sam tekst ovog našeg uvaženog ekonomiste.
(Pred sobom imam njegovu novu knjigu “Iluzija i stvarnost hrvatskog gospodarstva” u izdanju Rifin-a)
Ipak, ono što mogu iščitati iz ovog teksta jest opet jedana vrst ekonomizma koja govori o povećanju fiskalnog pritiska (povećanje stope PDVa, koja je već među najvećim u Europi; povećanju trošarina…)

Očito ideja da pravi socijalno-ekonomski progres počinje sa smanjivanjem poreznih stopa i to prije svega onima koji stvaraju dodanu vrijednost, kod nas još ne može pasti na plodno tlo jer je ovo, izgleda, previše neoliberalna ideja za duboko usađene (petrificirane! he-he) ideje koje se nalaze u glavama ljudi.
Ne postoji ništa lakše od povečanja poreznih stopa!
Za to ne moraš biti ekonomist.

La vita e bella!

mici:

Ne treba uvesti nikakve poreze! Poreze teba svesti na minimum potreban za održavanje stabilnosti proračuna. Protiv sam poreza na kapitalnu dobit (za sada) i poreza na imovinu. Isto tako, treba shvatiti da NE postoji pravedan porezni sustav!

bugari upravo uveli flat tax 10%.ajde sad molim vas recite tko će ići varat državu za 10%.pametna odluka koja gura zemlju naprijed .i sam sam privatnik i znam da je samo jedno pravilo,kada država da meni da zaradim dobro je i svim mojim radnicima i suradnicima.kad nas cijede nema prosperiteta za nikog osim za grupicu privilegiranih.slažem se trebalo bi povećati porez na potrošnju a ukinuti porez na dobit i plače.


Ti si rekao ono što i ja na drugi način. PA upravo je moja ideja da se poreznom reformom reduciraju porezi koje plaćaju poduzeća. Trebamo već jednom shvetiti da nova radna mjesta i proizvodnju, odnosno BDP stvaraju poduzeće, taj osnovni privredni subjekt na kojem počiva razvoj razvoj svakog gospodarstva pa tako i hrvatskog. Mnogi naši stručnjaci predlažu flat tax, ali ne bih bezpogovorno prihvatio taj prijedlog. Ako se ne varam imala ga je poljska i nije se baš pokazao dobar.

@posejdon,

da samo trebao bi poznavati ekomomiju da bi znao sagledati sve moguće implikacije povećanja ili smanjenja poreznih stopa u kratkom,srednjem i u dugom roku s obzirom da se tu radi o izrazitoj elastičnosti
u ekomomijama svih zemalja.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close