Norveško ministarstvo financija na čelu s bivšim čelnikom NATO-a Jensom Stoltenbergom odbilo je prijedlog oporbenih zastupnika za promjenu etičkih načela koja bi omogućila norveškom državnom mirovinskom fondu ulaganje u velike proizvođače oružja, prenosi Hina.
Fond, najveći državni investicijski fond na svijetu, upravlja prihodima od nafte i plina koje Norveška ulaže u dionice, obveznice, nekretnine i zelenu infrastrukturu. Ipak, prema postojećim etičkim smjernicama, fondu je zabranjeno stjecanje vlasničkih udjela u kompanijama poput Airbusa, Boeinga, BAE Systemsa i Lockheed Martina koje proizvode komponente za nuklearno oružje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu