Donošenje zakona ili pravilnika kojima se građani i institucije nagovaraju na poštovanje, odnosno provedbu, već odavno donesenih zakona, strategija ili planova u Hrvatskoj nije neubičajeno.
Tako nekako izgleda i donošenje operativnoga marketinškog plan hrvatskog turizma za 2013. godinu. Postoji, već, naime, Strateški marketinški plan hrvatskog turizma od 2010. do 2014. godine. Isti autori, vrlo slična rješenja, sad možda malo detaljnija, s istim ljudima koji ga trebaju provoditi. Jačanje on-line marketinga nauštrb zastarjelih tiskanih brošura i kataloga koji se rasipaju po sajmovima, proboj na društvene mreže, promocija destinacijskoga menadžmenta…, sve je to viđeno. Vidjeli su to i oni koji su to trebali provoditi već odavno. Ipak, dokument koji je turističko vijeće Hrvatske turističke zajednice usvojilo u petak dočekan je kao revolucionaran, a tome je presudilo nekoliko detalja koji bi ovaj put zaista mogli pogurati stvar. Prvo, marketinški plan pretvoren je u novac, s konkretnim iznosima po stavkama, i prilično detaljnom razradom pojedinih aktivnosti koje bi se trebale provoditi, uključujući i vremenski plan. Drugo, iako će novi plan, koji će se uskoro pretvoriti u programa rada HTZ-a u 2013. godini, provoditi isti ljudi koji nisu proveli ovaj četverogodišnji, sad će se puno novca uložiti u edukaciju tih istih ljudi. Tako bi i najzabačeniji turistički ured trebao konačno naučiti koristiti internet i što to znači destinacijski menadžment. I najvažnije, netko će se zadužiti da nadzire i kontrolira cijelu stvar, kako novac ne bi opet iscurio u more. Tako je to zamišljeno u teoriji. Pričekajmo praksu za konačnu ocjenu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Ionako HTZ vode ljudi koji se ne bave ozbiljno turizmom već osobnim hedonizmom !!!
Ako već žele pravi marketinški plan – onda neka na svojim web stranicama dodaju još jednu stranicu (izbornik): MOJA ISKUSTVA SA LJETOVANJA U HRVATSKOJ na kojoj mogu turisti slobodno obljavljivati (ali da i mi ostali to vidino) svoja pozitivna i negativna iskustva.
To će im biti SAVRŠENA OSNOVA za izradu REALNOG I SVIMA POTREBNOG marketinškog plana… A možda i ljudi u HTZ-u koji nemaju dodira sa stvarnim turizmom možda nešto nauče o poslu koji bi trebali obavljati…
Odličan članak
Uključite se u raspravu