Ekonomski rast bilježi ubrzanje u velikom dijelu svijeta. Međutim, svjetski ukupni bruto omjer duga i BDP-a dosegao je gotovo 250%, što predstavlja rast u odnosu na postotak od 210% koji je zabilježen prethodno globalnoj gospodarskoj krizi prije gotovo jednog desetljeća, usprkos naporima koje su uložili regulatori u razdoblju nakon krize u brojnim važnim gospodarstvima kako bi potaknuli bankarski sektor na razduživanje.
To je urodilo sumnjama o održivosti oporavka, dok su neki zastupali stajalište da bi povećanje kamatnih stopa moglo potaknuti još jednu globalnu krizu. Koliko je vjerojatno da će do toga doći? Da bismo odgovorili na to pitanje potrebno je prisjetiti se da je dug istovremeno pasiva i aktiva. U zatvorenom gospodarstvu – a mi ništa ne dugujemo ne-Zemljanima – cjelokupni dug i pripadajuća sredstva međusobno se poništavaju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu