U današnjoj globalnoj kulturi, u kojoj jednostavni modeli pomažu u shvaćanju tolike složenosti, njemačka kancelarka Angela Merkel i ruski predsjednik Vladimir Putin utjelovljuju oprečne arhetipove nacionalnog vodstva. Poput ostalih njihovih prethodnika, takve ikone obično imaju protutežu – yang za yin – koja određuje jasan izbor između dva alternativna svjetonazora.
To je zasigurno vrijedilo tijekom prethodnih razdoblja političke i ekonomske napetosti. Primjerice, nakon Prvog svjetskog rata, uslijed raspada demokratskih političkih sustava, velik dio svijeta očekivao je da će ili Benito Mussolini u Italiji ili Vladimir Lenjin u Rusiji odrediti budućnost. Tijekom 1920-ih, Mussolini je uvjerio brojne strane promatrače da je osmislio optimalan način organizacije društva, koji nadilazi anarhiju i samodestruktivnost svojstvene tradicionalnom liberalizmu. Za vrijeme Mussolinija, Italija je još uvijek bila integrirana u svjetsko gospodarstvo, te se mnogima činilo da je službeni korporativizam s naglaskom na navodnu uslugašenost interesa između kapitala i radne snage, navijestio budućnost bez klasnih sukoba i žestokih političkih borbi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu