Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

Kratka sezona spas protiv redukcije vode

Autor: Marija Crnjak
31. srpanj 2012. u 22:00
Podijeli članak —

U Istri zbog suše ne bi trebalo biti drame jer većina gostiju odlazi nakon Velike Gospe. Ne smijemo ni pomisliti što bi bilo da nam sezona, ne daj bože, traje recimo do listopada

Čini se da će se Istra uspjeti izvući bez strožih redukcija vode uzrokovanih sušom, i to najviše zahvaljujući jednom od najvećih zala hrvatskog turizma: kratkoj sezoni.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

Naime, prvi stupanj redukcije, uz zabranu zalijevanja bilja i teniskih terena te pranja automobila, urodio je plodom utoliko da do kraja kolovoza ne bi trebalo biti drame, čak ako kiša i ne padne. Ne bi, međutim, Istarski vodovod bio tako miran da ne zna da će nakon Velike Gospe Istra biti znatno praznija, a time će i potrošnja vode biti znatno manja. Neće više biti toliko turista koji se tuširaju na plažama, igraju tenis, uživaju u wellnessu… Gotovo jedva čekamo da odu sami, kako ih ne bismo morali istjerati redukcijama. I ne smijemo ni pomisliti što bi bilo da nam sezona, ne daj bože, traje recimo do listopada ili čak do studenoga, kako stoji na listi želja koju upravo ispisujemo u tko zna kojoj turističkoj strategiji. Jer, kad bi nam se turisti motali po obali i trošili vodu, morali bismo se prestati uzdati u nebeske sile i početi ulagati u sigurniji vodoopskrbni sustav. To je pak jako skupo i neisplativo ulaganje uz ovako kratku sezonu. I kao u priči o kokoši i jajetu, vrtimo se u krug, danas sa sušom, sutra s nečim drugim. Sezona nam je kratka jer nismo uložili u njezino produljenje ni novac ni trud. A i zašto ćemo ulagati za tih nekoliko mjeseci, koliko su turisti ovdje? Onda bolje da odu za Gospu, pa da se mi dalje normalno tuširamo.

Čini se da će se Istra uspjeti izvući bez strožih redukcija vode uzrokovanih sušom, i to najviše zahvaljujući jednom od najvećih zala hrvatskog turizma: kratkoj sezoni.

Naime, prvi stupanj redukcije, uz zabranu zalijevanja bilja i teniskih terena te pranja automobila, urodio je plodom utoliko da do kraja kolovoza ne bi trebalo biti drame, čak ako kiša i ne padne. Ne bi, međutim, Istarski vodovod bio tako miran da ne zna da će nakon Velike Gospe Istra biti znatno praznija, a time će i potrošnja vode biti znatno manja. Neće više biti toliko turista koji se tuširaju na plažama, igraju tenis, uživaju u wellnessu… Gotovo jedva čekamo da odu sami, kako ih ne bismo morali istjerati redukcijama. I ne smijemo ni pomisliti što bi bilo da nam sezona, ne daj bože, traje recimo do listopada ili čak do studenoga, kako stoji na listi želja koju upravo ispisujemo u tko zna kojoj turističkoj strategiji. Jer, kad bi nam se turisti motali po obali i trošili vodu, morali bismo se prestati uzdati u nebeske sile i početi ulagati u sigurniji vodoopskrbni sustav. To je pak jako skupo i neisplativo ulaganje uz ovako kratku sezonu. I kao u priči o kokoši i jajetu, vrtimo se u krug, danas sa sušom, sutra s nečim drugim. Sezona nam je kratka jer nismo uložili u njezino produljenje ni novac ni trud. A i zašto ćemo ulagati za tih nekoliko mjeseci, koliko su turisti ovdje? Onda bolje da odu za Gospu, pa da se mi dalje normalno tuširamo.

Autor: Marija Crnjak
31. srpanj 2012. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close