Iako turistički agenti ne žele biti pesimisti, sve je jasnije da se će eskalacija nereda u Tunisu i pogotovo Egiptu znatno odraziti na rezultate ovogodišnje turističke sezone koja je zapravo vrlo blizu.
Činjenica da prosvjedi zasad nisu zahvatili turistička središta navedenih zemalja pritom im neće mnogo pomoći u stjecanju etikete nesigurne destinacije, po čijoj je oštrici Egipat balansirao i prije aktualnih nereda. Kad se uzme u obzir da se radi o turističkim top-destinacijama Europljana, jasno je da se mogu očekivati znatna preslagivanja u čitavoj mediteranskoj zoni. Osim ako se stanje u sjevernoj Africi znatno ne stabilizira u skorijem roku, milijuni turista koji godišnje posjete brojne tuniške i egipatske resorte i kulturne destinacije potražit će zamjenu u “susjedstvu”. Kvaliteta usluge i cijena pritom će biti najvažniji kriterij za odabir zamjenske destinacije, ali ne i dostupnost jer se gotovo isključivo radi o avioputnicima. Pogotovo Tunis zbog niza okolnosti i poslovne politike najjeftinija je destinacija na Mediteranu i zato ga odabire dobar dio turista. Egipat nije daleko s cijenama, a obje destinacije mogu se pohvaliti dobro razvijenom gastronomijom, kulturnim turizmom te obiljem hotelskih resorta s all inclusive uslugom. Svakom od tih kriterija i više nego da udovoljava Turska i njezina turistička pokrajina Antalija i stoga se procjenjuje da će se buking u najvećem dijelu preseliti u tu regiju. Ako odradi dobar marketing, dio kolača mogla bi doduše zauzeti i Grčka koja je upravo zbog prosvjeda uzrokovanih krizom prošle godine izgubila svoje goste. Hrvatska ne može očekivati goste koji traže zamjenu za sjevernu Afriku. Naš turistički proizvod po svom sadržaju nije adekvatna zamjena za ono što pružaju Tunis i Egipat. Mi ne samo da nemamo all inclusive hotele već smo općenito tanki s hotelskim kapacitetima i naše su cijene za navedene goste previsoke. Sve to na umu imaju turističke agencije koje će se u idućem razdoblju morati pobrinuti da koncipiraju ponudu koja će zadovoljiti zahtjeve tržišta. Iako tek desetak tisuća Hrvata putuje na odmor u inozemstvo, novoj preraspodjeli morat će se prilagoditi i domaće outgoing agencije kojima je možda pametno već sada krojiti nova putovanja u Tursku i Grčku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu