Američkog milijardera Allena Stanforda porota je nakon šest tjedana suđenja proglasila krivim za sedam milijardi eura tešku financijsku prijevaru, najveću nakon one za koju je Bernard Madoff osuđen na čak 150 godina zatvora.
Nekadašnji teksaški bankar i “playboy” u utorak je osuđen za 13 od 14 točaka optužnice, među ostalim za prijevaru, urotu i ometanje istrage, a u zatvoru bi mogao provesti nekoliko desetljeća, o čemu će sud odlučiti naknadno. Kuriozitet je da je Stanford neko vrijeme dijelio pritvoreničku ustanovu s prevarantom Madoffom koji je svojim klijentima na prijevaru uzeo više od 65 milijardi dolara. Isti je princip u bankarskom poslovanju imao i Stanford, no iznos koji je na temelju lažnih obećanja pokrao ulagačima ipak je znatno manji, riječ je o sedam milijardi dolara. No za 20.000 prevarenih klijenata presuda Stanfordu nije osobita nagrada jer još nisu dobili ni centa odštete. “Presuda oštećenima ostavlja slatko-gorak okus jer već tri godine ne uspijevamo vratiti svoj novac”, izjavila je A. Shaw, predsjednica Udruge Stanfordovih žrtava. A upravo je njihovim novcem financirao svoj razuzdan, bogataški život.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu