Kad recesija završi, glavni rast doći će iz zemalja u razvoju, drži Frédéric Oudéa, novi glavni izvršni direktor francuske banke Société Générale (SG).
Stav novog šefa treće najveće banke u Francuskoj tumači se kao kritika konkurentske banke BNP Paribas, koja je u procesu preuzimanja problematične belgijsko-nizozemske banke Fortis. BNP Paribas bi nakon preuzimanja trebao postati najveća banka eurozone po visini depozita. Oudéa, koji je na mjesto glavnog direktora promoviran krajem prošlog tjedna, rekao je tom prilikom kako Société ima dovoljno snage za daljnje samostalno širenje. Dodao je i kako sadašnja situacija na tržištu nije pogodna za velika preuzimanja. Société Générale je inače većinski vlasnik šeste po veličini hrvatske banke, SG Splitske banke. Među francuskim bankama SG ima najveću izloženost prema istočnoj Europi te je najavio da će smanjiti broj zaposlenih u Rusiji za oko deset posto.Iako su analitičari očekivali da će banka u prvom tromjesečju zabilježiti dobit od oko 350 milijuna eura, neugodno iznenađenje bio je gubitak od 278 mil. eura. Oudéa je kazao kako namjerava promijeniti stav javnosti prema toj francuskoj banci. Njegov prethodnik, Daniel Bouton, kazao je kako je jedan od razloga zbog kojih odlazi neumjereno kritiziranje te banke, koje je postalo “nepodnošljivo”. Najveći problem “Boutonove ere” bio je prošlogodišnji skandal s trgovanjem devizama u kojem su potezi Jeromea Kerviela stajali tu banku 4,9 milijardi eura. Francuska je banka lani u prvom tromjesečju zabilježila neto dobit od 1,1 milijarde eura, a za ovogodišnji gubitak najveći krivac je povećano rezerviranje te visoki otpis imovine.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu