EN DE

Europski ulagači oprezni uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u

Autor: Poslovni.hr/Hina
09. siječanj 2015. u 12:21
Podijeli članak —
Arhivska fotografija: Ivica Galović / Pixsell

Nakon dva dana snažnog rasta cijena dionica, europski su ulagači danas oprezni.

Na europskim su burzama u petak cijene dionica blago pale, nakon dva dana snažnog rasta, jer su ulagači oprezni nakon slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz njemačkog gospodarstva, a uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,00 sati u minusu 0,3 posto, nakon što je jučer skočio 2,9 posto.

Na europskim su burzama u petak cijene dionica blago pale, nakon dva dana snažnog rasta, jer su ulagači oprezni nakon slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz njemačkog gospodarstva, a uoči izvješća o zaposlenosti u SAD-u.

FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,00 sati u minusu 0,3 posto, nakon što je jučer skočio 2,9 posto.

Frankfurtski DAX indeks bio je u 12,00 sati na gubitku 0,30 posto, na 9.806 bodova, dok je pariški CAC skliznuo 0,35 posto, na 4.245 bodova, a londonski FTSE 0,40 posto, na 6.544 boda.

Nakon dva dana snažnog rasta cijena dionica, europski su ulagači danas oprezni zbog slabijih nego što se očekivalo pokazatelja iz njemačkog gospodarstva.

Industrijska proizvodnja oslabila je u studenom 0,1 posto u odnosu na prethodni mjesec, dok su analitičari u anketi Reutersa očekivali rast od 0,4 posto. Na godišnjoj je razini, pak, proizvodnja pala za 0,5 posto. U istom je mjesecu njemački izvoz pao 2,1 posto na mjesečnoj razini, drugi mjesec zaredom, dok se očekivao blagi pad od 0,2 posto.

S obzirom na te i prethodne podatke, analitičari procjenjuju da je malo vjerojatno da je njemački bruto domaći proizvod u posljednjem lanjskom tromjesečju porastao više od 0,2 posto u odnosu na prethodni kvartal.

"Situacija zasigurno nije blistava. Geopolitička situacija, posebice kriza u Rusiji i povezane gospodarske nesigurnosti, onemogućuju snažniji rast", kaže Alexander Krueger, ekonomist u Bankhaus Lampe.

I dok su pokazatelji u najvećim gospodarstvima eurozone i dalje anemični, tržišta dionica podržava uvjerenje ulagača da će Europska središnja banka (ECB) već ovoga mjeseca agresivnije olabaviti monetarnu politiku uvođenjem programa kupnje državnih obveznica.

Među najvećim je gubitnicama danas, s padom cijene za više od 10 posto, dionica Santandera, nakon što je najveća španjolska banka izvijestila o prodaji novih dionica u vrijednosti 7,5 milijardi eura, uz znatan popust, i najavila smanjenje dividende.

U fokusu ulagača poslijepodne će biti izvješće o zaposlenosti u SAD-u, koje obično znatno utječe na tržišta. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u prosincu broj novih radnih mjesta povećan za 240.000, nakon snažnog rasta za 321.000 u studenom. Stopa nezaposlenosti trebala bi, procjenjuje se, skliznuti s 5,8 na 5,7 posto.

Do objave tih podataka, i na Wall Streetu se danas očekuje oprezno trgovanje. U posljednja dva dana S&P 500 indeks skočio je 3 posto, nadoknadivši velik dio 4,2-postotnog gubitka iz prethodnih pet dana.

Autor: Poslovni.hr/Hina
09. siječanj 2015. u 12:21
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close