Vjera ulagača u rješavanje problema s iPhoneom digla Apple na 2 bilijuna dolara

Autor: Tomislav Pili , 20. kolovoz 2020. u 22:00
Glad burze za dionicom veliko je priznanje za izvršnog direktora Tima Cooka/REUTERS

Skok dionice za 120 posto u zadnjih godinu dana odražava povjerenje burze da će kompanija pronaći nove izvore prihoda u uslugama.

Da bi postao kompanija s vrijednošću od bilijun dolara, Appleu je trebalo više od četiri desetljeća. No, samo dvije godine trebalo je da svoju vrijednost uveća za još bilijun dolara.

Cijena dionica američkog tehnološkog diva u srijedu je u jednom trenutku trgovanja dosegla razinu od 468,55 dolara čime je njegova tržišna kapitalizacija dosegla 2,004 bilijuna dolara.

No, kraj trgovanja kompanija je ipak dočekala tik do te granice, na 1,999 bilijuna dolara s obzirom da se cijena dionice spustila na 467,62 dolara što je 1,2 posto više nego dan ranije.

Kruna najvrednije kompanije

Međutim, kako je 2. kolovoza 2018. Apple postao prva burzovno uvrštena kompanija na svijetu s vrijednošću od bilijun dolara, tako je i sada opet ušao u povijest prešavši prvi među američkim kompanijama razinu od dva bilijuna dolara.

Zvjezdani status najvrednije kompanije čijim se dionicama trguje na burzi Appleu je prošle godine nakratko preuzeo saudijski naftni div Aramco. No, Apple je tu krunu preoteo 31. srpnja kada je zahvaljujući dnevnom skoku dionice od 10,5 posto na krilima odličnih tromjesečnih rezultata njegova tržišna kapitalizacija dosegla 1,84 bilijuna dolara.

2,004

bilijuna dolara dosegla je vrijednost Appleu tijekom trgovanja u srijedu, no dan je zaključila na 1,999 bilijuna dolara

Aramco je u tom trenutku vrijedio 1,76 bilijuna dolara. Apple je tijekom ove godine uvećao svoju vrijednost na burzi za 57 posto što je daleko bolji rezultat od indeksa S&P 500 koji za ovu godinu bilježi manje od 5 posto porasta vrijednosti. U posljednjih godinu dana vrijednost dionica kompanije iz Cupertina skočila je za 120 posto.

Apple sada sudjeluje s približno 7 posto u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji S&P-a 500, a njegova vrijednost jednaka je ukupnoj kapitalizaciji 200 najmanjih sastavnica tog indeksa.

Ovi podaci dovoljno govore o povjerenju investitora da će kompanija uspješno prebroditi slabiju potražnju za svojim glavnim generatorom prihoda, iPhoneom, i nadomjestiti ih prihodima od usluga korisnicima, uključujući video, glazbu i videoigre.

Microsoft i Amazon za petama

Pandemija koronavirusa samo je dodatno učvrstila vjeru investitora s obzirom na skok potražnje za tehnološkim uslugama i proizvodima. To se odrazilo i na ostatak američkog tehnološkog kvarteta. Microsoft i Amazon moraju uvećati svoju vrijednost za tek 400 milijardi dolara da bi se pridružili Appleu u klubu „dvobilijunaša“.

Googleu će za to trebati nešto više vremena s obzirom da je malo iznad bilijun dolara kapitalizacije. Financijski svijet smatra da će upravo te kompanije iz ekonomske recesije uzrokovane pandemijom izaći snažnije, a neki ih već promatraju i kao „sigurne luke“ za ulaganja tijekom turbulentnih vremena.

Kod Applea je to posebno primjetno, iako je prema uobičajenim metodama procjene dionica trenutno vrlo skup. Naime, dionicom se trenutno trguje po 30 godišnjih zarada kompanije, što je prema podacima Refinitiva najviša razina u više od 10 godina.

Glad burzovnih igrača za Appleom veliko je priznanje za izvršnog direktora Tima Cooka. Od 2011. kada je preuzeo kormilo od legendarnog Stevea Jobsa, prihodi i dobit kompanije su više nego udvostručeni.

Komentirajte prvi

New Report

Close