Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

SAD i Meksiko bliži dogovoru, Kanada izostavljena iz pregovora

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
30. lipanj 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Foto: Reuters

Američka najava pokreće desetogodišnje odbrojavanje za sporazum.

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa trebala bi formalno priopćiti da neće produljiti trgovinski sporazum SAD-a, Meksika i Kanade (USMCA), čime bi se pokrenulo desetogodišnje odbrojavanje do postupnog gašenja sjevernoameričke zone slobodne trgovine, dok SAD, Meksiko i Kanada istodobno pregovaraju o izmjenama sporazuma, piše Reuters. Trgovinski čelnici triju zemalja trebali bi se također izjasniti o produljenju za još 16 godina, a američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer već je zakazao treću rundu pregovora s Meksikom za 20. srpnja. Ako se ne postigne dogovor o izmjenama, USMCA bi ostao u neizvjesnom režimu uz godišnje revizije tijekom idućih deset godina, a sporazum bi istekao 1. srpnja 2036. Taj je postupak odvojen od klauzule o raskidu, koju bi mogao aktivirati Trump ili čelnici Meksika i Kanade, čime bi SAD mogao izaći u roku od šest mjeseci.

Trump, čija je prva administracija pregovarala o USMCA-u kao zamjeni za NAFTA-u iz 1994., 2020. je lansiranje sporazuma pozdravio kao “najpravedniji, najuravnoteženiji i najkorisniji trgovinski sporazum koji smo ikada potpisali”. No, ubrzo je postao nezadovoljan USMCA-om jer se američki robni trgovinski deficit s Meksikom povećao, djelomično zato što su tvrtke premještale opskrbne lance iz Kine nakon što je uveo visoke carine na kinesku robu.

Za sada SAD vodi službene pregovore samo s Meksikom, dok je Kanada ostavljena po strani zbog niza bilateralnih trgovinskih sporova. Greer još nije zakazao formalni početak pregovora s Kanadom, iako razgovara sa svojim kanadskim kolegom, ministrom trgovine Dominicom LeBlancom.

Kad je riječ o Meksiku, Greerov tim traži da sva vozila proizvedena u Sjevernoj Americi sadrže 50 posto američkog specifičnog sadržaja, što bi podiglo regionalni obvezni udio na 82 posto kako bi vozila ostvarila pravo na američke povlastice, izajavili su za Reuters izvori upoznati s pregovorima. Meksički dužnosnik rekao je da su SAD i Meksiko razgovarali o ideji globalne univerzalne carine od 15 posto na automobile, ali i o nižoj stopi za vozila iz Meksika i Kanade ako se dogovore stroža pravila o podrijetlu. Dodao je da se Meksiko i SAD u načelu slažu oko problema USMCA-a: stalnog pada radnih mjesta u američkoj proizvodnji, pada američkog udjela u automobilima zbog rasta udjela azijskih komponenti i zabrinutosti zbog sve većeg preusmjeravanja robe preko trećih zemalja.

“Mexico i SAD slažu se oko ciljeva. Ono o čemu razgovaramo je kako ih postići”, zaključio je je meksički dužnosnik.

Autor: Zrinka Gabelica Toplek
30. lipanj 2026. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close