Tri ruske financijske institucije, Sberbanka, VTB banka i Vnešekonombanka ( VEB) podnijele su tužbe sudu Europske unije: osporavaju sankcije koje im je EU uvela krajem srpnja, no tužbu ne komnetiraju, prenosi ruski vjesnik.
U Europskoj uniji sankcije Ruskoj Federaciji uvedene su odlukom Vijeća EU, i ona se, kako iznose, kao i druge odluke ovog tijela, mogu osporiti na sudu. Kako su određena pravila za osporavanje sankcija EU, tako je i u njima predviđen krajnji rok za podnošenje tužbi, a u konkretnom slučaju posljednji dan kada se je to moglo učiniti bio je 24. listopad. U kontekstu ove mogućnosti – tužbe i roka za podnošenje – prva je odjeknula, i to temeljem priopćenja, tužba Sberbanke. Naime, još 24. listopada ona je prva i službeno potvrdila da je podnijela tužbu sa zahtjevom za anuliranje odluke Vijeća Europske unije po kojoj se sankcije prema Rusiji primjenjuju i prema ovoj banci, ali bez ikakvog komentara. "S obzirom da je za ovo pitanje nadležan sud Europske unije i da je to uobičajena praksa u ovakvim slučajevima, banka neće komentirati svoju tužbu sve dok sud ne donese konačnu odluku", rečeno je u priopćenju Sberbanke. Slična su priopćenja kasnije dale i VTB banka i razvojna VEB banka, a nijedna od njih nije navela imena svojih zastupnika na sudu EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu