Richard Attias, čelna osoba Future Investment Instituta u vlasništvu jednog od najvrjednijih državnih fondova na svijetu, saudijskog PIF-a, ekskluzivno za Poslovni dnevnik pričao je o samitu koji je tijekom vikenda okupio najveće globalne investitore te francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i premijera Albanije Edija Ramu.
“Balkan je regija koju trebamo uzeti u obzir. Posljednjih mjeseci, koliko dolazim u države Balkana, jasno mi je da je ovaj mali dio Europe novi pobjednik u smislu investicija. To su rezervoari talenata i važno je ponuditi im platformu gdje će pokazati što rade”, rekao je Attias.
Više od 600 globalnih ulagača, političkih i poslovnih lidera sudjelovalo je na dvodnevnom samitu usmjerenom povezivanju europskih inovacija s globalnim kapitalom. Samit je održan u ključnom trenutku obilježenom poremećenim trgovinskim tokovima, promjenama globalnih savezništava i sve izraženijom hitnošću energetske tranzicije.
Predsjednici uprava globalnih kompanija i investicijskih fondova, uključujući Yasira Al-Rumayyan na čelu saudijskog PIF-a, bivšeg premijera Italije Mattea Renzija, utemeljitelja nekretninskog konglomerata EMAAR Mohamada Alabbara te sir Noela Quinna, donedavno globalnog predsjednika Uprave banke HSBC, i Jareda Cohena ispred Goldman Sachsa, raspravljali su o investicijskim prilikama u Europi.
Koju poruku FII Institut želi poslati svijetu organizacijom samita u Tirani?
FII Institut šalje snažnu i promišljenu poruku: budućnost Europe nije ograničena na njezina tradicionalna središta. Ističemo jugoistočnu Europu kao novo područje prilika – ulaznu točku za ulaganja, inovacije i diplomaciju. Tirana simbolizira Europu koja je dinamična, otvorena za transformaciju i spremna igrati proaktivnu ulogu u oblikovanju globalnih prioriteta.
Može li kapital povezati podijeljeni svijet kojem svjedočimo, osobito posljednjih mjeseci?
Apsolutno. Kapital – kada se usmjeri s jasnom svrhom – može premostiti razlike, stvoriti prilike i potaknuti suradnju ondje gdje politika često ne uspijeva. Današnji podijeljeni svijet traži više od dijaloga; potrebni su konkretan angažman i ulaganja usklađena sa zajedničkim interesima i obostranom koristi. FII Institut vjeruje da odgovorno investiranje može biti ujedinjujuća snaga koja gradi ekosustave povjerenja, inovacija i otpornosti.
Kako vidite oblikovanje europske uloge u kontekstu novih smjerova američke ekonomske politike?
Europa danas ima priliku – i odgovornost – učvrstiti svoju stratešku autonomiju. Dok se Sjedinjene Američke Države okreću protekcionizmu i povratku proizvodnje na domaće tlo, Europa mora dodatno osnažiti svoje prednosti: inovacije, održivost i upravljanje temeljeno na vrijednostima. Prihvaćanjem zelene tehnologije, digitalne transformacije i globalnih partnerstava, Europa može preuzeti vodeću ulogu – ne natječući se s SAD-om, već ga nadopunjujući i surađujući u novom multipolarnom gospodarskom poretku.
U veljači ste organizirali samit u Miamiju koji je otvorio Donald Trump, što je označilo novo poglavlje u odnosima između Saudijske Arabije i SAD-a. Što vam znači samit u Tirani s predsjednikom Emmanuelom Macronom?
Samit na kojem su sudjelovali predsjednik Macron i premijer Rama, označava svojevrsno buđenje Europe. Dok je Miami najavio strateško produbljenje odnosa između Saudijske Arabije i Sjedinjenih Država, Tirana simbolizira ponovno povezivanje s Europom. Očekivani ishod je jasnija razvojna mapa koja pokazuje kako se Europa može repozicionirati unutar novoga globalnog poretka – privlačenjem novog kapitala, jačanjem međukontinentalnih saveza i preuzimanjem odlučnije uloge u ekonomskoj diplomaciji. S liderima poput Macrona i Rame, ovo nije samo razgovor – već poziv na djelovanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu