Dva najveća proizvođača bezalkoholonih pića, Coca-Cola i Pepsi, poslovanje za prvo tromjesečje završili su padom neto dobiti u prvom redu zbog velikih troškova restrukturiranja i otpisa imovine. Naime, dok je Coca-Colina potonula 10 posto, tromjesečna neto dobit Pepsija spala je 0,9 posto. Neto dobit Coca-Cole, koju predvodi predsjednik Uprave Muhtar Kent, u prvom tromjesečju se s lanjskih 1,5 milijardi u skladu s projekcijama analitičara spustila na 1,35 milijardi dolara. Prihode je smanjila 3 posto, na 7,17 milijardi dolara, ne opravdavši projiciranih 7,36 milijardi dolara, a operativna dobit je pala 2,8 posto, na 7,17 milijardi dolara.
Preuzimanje punionica
Coca-Cola, kao i manji rival Pepsi, znatan dio prihoda ostvaruje u inozemstvu. Tromjesečnu prodaju na inozemnim tržištima Coca-Cola je povećala 3 posto zahvaljujući snažnom rastu isporuka u Indiji i Kini, zasjenivši dvopostotni pad na tržištu središnje i istočne Europe. Rezultate poslovanja za prvo tromjesečje ovih je dana objavio i Coca-Colin manji američki konkurent Pepsi. Osim što je poslovanje za prvo tromjesečje završio 0,9-postotnom padom neto dobiti i pritom ipak premašio prognoze analitičara, drugi po veličini proizvođač bezalkoholnih pića Pepsi je u skladu s planiranom promjenom tvrtkine strategije poslovanja ponudio 6 milijardi dolara za preostali udio u svoje dvije najveće punionice da bi ponovno pridobio nadzor nad proizvodnjom i distribucijom proizvoda u Sjevernoj Americi. Nagađa se da bi potez Pepsija mogao potaknuti i Coca-Colu da preuzme kontrolu u svojoj najvećoj punionici Coca-Cola Enterprises.Dobit Pepsija za prvo tromjesečje je s lanjskih 1,15 milijardi skliznula na 1,14 milijardi dolara, što Uprava prije svega pravda visokim troškovima restrukturiranja. Prihode je Pepsi u promatranom razdoblju smanjio 0,8 posto, na 8,26 milijardi dolara s prošlogodišnjih 8,33 milijarde dolara, dok su prema prognozama analitičara trebali dosegnuti 8,28 milijardi dolara.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu