Tri najveće domaće cementare su među prvima prešle u ruke inozemnih kompanija. Vlada ih se olako odrekla jer se povela za visokom ponuđenom cijenom, a sada domaća građevinska industrija plaća najskuplji cement u okruženju, pa čak i šire. Tako je cement skuplji u Srbiji, nego u Austriji od kuda je jedan od suvlasnika najveće srpske cementare što se nalazi u Beočinu. Austrijska kompanija Asamer je zajedno s francuskim Lafargeom kupila cementaru za 135 milijuna eura. Na pitanje zašto je cement u Srbiji najskuplji Markus Bogdanović, direktor austrijskog Asamera, odgovara da je to posljedica visoke potražnje jer se u Srbiji, osobito u Beogradu, puno gradi, pa je cement zbog toga na visokoj cijeni. Za razliku od takvog objašnjenja građevinari tvrde da je visoka cijena cementa, koja iznosi više od 90 eura za tonu, nastala kao posljedica monoplističkog položaja cemenetara na domaćem tržištu.
Kartelizacija cementara
Kod privatizacije vlasti su se, da bi postigle što bolju cijenu za cementare, obvezale na visoku zaštitu domaćih tvornica cementa, pa nemaju konkurenciju inozemnih proizvođača. Riječ je, prema tvrdnjama građevinskih poduzeća, o kartelizaciji vlasnika cementara, koji diktiraju visoku cijenu, što se održava na skupu gradnju stanova i poslovnih objekata. Beočinska cementara godišnje proizvede 1,1 milijun tona, Holcimova, koja se nalazi u Popovcu 800.000 tona, a u Kosjeriću, u vlasništvu Titana 600.000 tona. Vlastima se zamjera što je prodala sve domaće cementare tako da je građevinska industrija ovisna o inozemnim kompanijama.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.kolika je ta carina na uvoz cementa u srbiju??
Uključite se u raspravu