Srpske šećerane neće ove godine moći izvesti 180.000 tona šećera na tržište EU koliko iznosi odobrena kvota. Razlog je manjak šećerne repe pa će europskom tržištu biti isporučeno 50.000 tona manje.
Ove je godine šećerna repa posijana na površinama koje su za 40 posto manje od lanjskih. Osim toga dio repe bit će izvezen u susjedne zemlje koje su ponudile bolju cijenu od domaćih šećerana, koje su od ministarstva poljoprivrede zatražile zabranu izvoza šećerne repe. Smanjene površine pod šećernom repom su posljedica manjeg poticaja države za sjetvu te poljoprivredne kulture. Ovogodišnja proizvodnja šećera procjenjuje se na 300.000 tona, dok je lani iznosila 467.000 tona. Domaća potrošnja šećera iznosi 220.000 tona, dok za izvoz preostaje 80.000 tona i još 50.000 tona koliko ga ima u rezervi. Poduzeće Sunoko, čiji je vlasnik njemačka kompanija Nordzucker, najveći je proizvođač šećera. Zbog smanjene proizvodnje Uprava poduzeća je upozorila njemačku kompaniju kako ove godine neće biti dobiti jer Sunoko neće otpustiti radnike, za koje računa da će mu biti potrebni iduće godine. Smanjene količine šećerne repe ugrozile su i proizvodnju u tvornici šećera Senta, u vlasništvu talijanske kompanije Sfira. Šećernu repu ove će godine prerađivati šest domaćih šećerana, što je za dvije manje nego lani. Šećer je dosad, uz kukuruz, zauzimao prvo mjesto u srpskom izvozu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Godišnje je od izvoza šećera inkasirano oko 100 milijuna eura. Zahvaljujući tome ta gospodarska grana je jedina imala suficit u vanjskotrgovinskoj razmjeni. Iako strategija razvoja poljoprivrede predviđa da u idućih pet godina izvoz poljoprivrednih proizvoda dosegne čak pet milijardi dolara, što bi bilo četverostruko povećanje u usporedbi s dosadašnjim izvozom, realizacija je upitna jer poljoprivrednici smatraju da je potrebno više sredstava za poticaj proizvodnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu