Sve izgleda kao scenarij iz filma o Jamesu Bondu. Na jednoj strani imate balkanske revolveraše, dilere droge, tajkune i političare. Na drugoj strani austrijske desničare blago naklonjene Hitleru. A tu su onda i austrijski bankari koji su kroz Austriju, Nizozemsku i Lihtenštajn usmjeravali novac sa Balkana i nazad.
U središtu ove priče je Hypo Group Alpe-Adria, austrijska banka s podružnicama diljem Balkana. Hypo se u devedesetima transformirao od male, provincijske poslovnice iz Klagenfurta u veliku regionalnu silu. No tada je isto tako i propao. U prosincu ga je nacionalizirala austrijska vlada kako bi spriječila njegov slom. Prošlog je tjedna u javnost izašlo da je banka u prvoj polovici 2010. nagomilala gubitke od 499 milijuna eura. Snažan rast banka je ostvarila pod vodstvom sada uhićenog šefa Grupe Wolfganga Kulterera koji ima naviku izazivati skandale. U 2008. je morao platiti kaznu zbog krivotvorenja poslovnih knjiga. Kulterer je bio blizak s Jörgom Haiderom, desničarskim političarom populistom koji je upravljao Koruškom od 1989. do 1991. i između 1999. i 2008., kada je smrtno stradao u prometnoj nezgodi. Kulterer i Haider bili su prijatelji s Ivom Sanaderom, hrvatskim premijerom koji je s te dužnosti bez objašnjenja otišao prošle godine. Od tog trenutka ne prestaju spekulacije oko Sanaderovog odnosa s Hypom. Sanader je prošlog mjeseca nedavno demantirao bilo kakvo primanje provizije od Hypa dok je bio premijer. Rast banke u 90-im godinama može se zhavaliti Haiderovim kontaktima u Hrvatskoj. Prema Peteru Pilzu, parlamentarnom zastupniku Zelenih iz Beča, banka rast može djelomično zahvaliti Haiderovim vezama u Hrvatskoj. Tijekom rata u bivšoj Jugoslaviji novac hrvatske vlade i hrvatske dijaspore prošao je kroz banku i njime se kupovalo oružje. Zarada od tog novca kasnije se reinvestirala u Hrvatsku uz pomoć hrvatske političke elite. U srpnju je otkriveno da su tužitelji koji istražuju Hypove financije otkrili da je Haider imao pristup desecima tajnih računa u Lihtenštajnu na kojima su bili položeni milijuni eura. Većina novca, kažu istražitelji, moguće je bila provizija koju je Hypo isplaćivao Haideru kako bi mu otvorio politička vrata za ulazak u Hrvatsku.Hypo se povezuje i s balkanskim kraljem kokaina Darkom Šarićem, no Johannes Zink koji istražuje Hypo tvrdi da nisu točni navodi da je Šarić oprao 100 milijuna eura u stambenom naselju u Beogradu. Austrijski interes u istrazi oko Hypa prvenstveno se fokusira na to je li novcem opranim u Hypu financiran Haider. Ako se dokaže, kako kaže Rolf Holub, da je banka financirala organizirani kriminal, to bi čitavoj priči dalo novu dimenziju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu