Europska turistička kompanija broj jedan TUI Travel krajem prošloga tjedna izvijestila je o 43-postotnom rastu godišnje operativne dobiti za 2008. u prvom redu zahvaljujući rezanju troškova.
Fleksibilnost kompanije
TUI Travel fiskalnu je godinu do kraja rujna završio s dobiti prije poreza u iznosu od 319,7 milijuna funti (489,5 milijuna dolara). To je u skladu s projekcijama analitičara Reutersa koji su očekivali da će operativna dobit biti između 301 i 325 milijuna funti (461 i 498 milijuna dolara). Ukupne godišnje prihode TUI Travel je u promatranom razdoblju povećao 9 posto, na 13,9 milijardi funti (21,3 milijardi dolara). Rast rezultata tvrtka je ostvarila zahvaljujući ukidanju neisplativih letova i prodaji manjeg broja aranžmana po većim cijenama. Iz TUI Travela poručuju da je tvrtka najbolje rezultate ostvarila u Velikoj Britaniji, Francuskoj, a ostvaren je i rast turističkih posjeta nordijskim zemljama. TUI Travel je, podsjećamo, osnovan u rujnu prošle godine spajanjem TUI-jeve turističke divizije i tvrtke First Choice Holidays, nakon što je na sličan način spajanjem lani u lipnju formirana i rivalska tvrtka Thomas Cook koji je “progutao” MyTravel, a što je objema kompanijama omogućilo veću fleksibilnost kako bi prebrodile usporavanje potražnje za putovanjima. Dominacija TUI Travela i Thomasa Cooka na tržištu omogućila im je smanjenje broja kapaciteta i povećanje cijena putovanja. TUI Travel je, podsjećamo, poslovanje za prvo tromjesečje fiskalne 2008. završio nižim gubitkom zahvaljujući većem broju turista iz Velike Britanije i nordijskih zemalja koji su se tijekom zimske sezone pojačano odlučivali za putovanja u toplije krajeve.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu