Nadležne njemačke vlasti odobrile su gradnju plinovoda Sjeverni tok koji bi trebao povezati Rusiju i Njemačku te zaobići Ukrajinu.
Naime, sporove Ukrajine i Rusije o plaćanju plina nekoliko je puta osjetila Europa kroz smanjenja i prekide isporuka plina, a upravo bi Sjeverni tok trebao biti jamstvo da se takve situacije neće ponavljati. Njemačko ministarstvo ekonomije dodaje da bi radovi na gradnji trebali uskoro početi, a očekuje se da bi plinovod mogao biti pušten u rad krajem 2011. godine. Troškovi gradnje plinovoda su više od sedam milijardi dolara. Nakon što su posljednjih tjedana svoje odobrenje već dale Danska, Švedska i Finska, njemačko zeleno svjetlo omogućit će skori početak radova na gradnji plinovoda. Finska i Švedska su najviše oklijevale u vezi s potpisom sporazuma o gradnji, strahujući da bi plinovod mogao ugroziti opstanak flore i faune. Njemačka je, međutim, od početka bila spremna ući u posao. Ta je zemlja velik potrošač ruskog plina, projektom će rukovoditi uz ruski Gazprom i njemački EON i BASF.
(pd)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu