Njemački proizvođač oružja postao je vrijedniji od Volkswagena

Autor: Poslovni.hr/Hina , 15. ožujak 2025. u 10:03
Foto: Reuters

Njemačka kompanija objavila je u srijedu da u ovoj godini očekuje rast prihoda za 25 do 30 posto.

Najveći europski proizvođač oružja Rheinmetall pretekao je u četvrtak tržišnom kapitalizacijom vodećeg europskog proizvođača automobila Volkswagen (VW) na valu potražnje za dionicama tvrtki u sektoru koji je pokrenula najava veće potrošnje na obranu u Europi.

Rheinmetallova tržišna kapitalizacija dosegnula je u četvrtak oko podneva oko 56,6 milijardi eura, nasuprot VW-ove približno 55,4 milijarde eura, odražavajući raskorak u poziciji sektora proizvodnje oružja i kompanija koje proizvode automobile, primjećuje Reuters.

Cijene dionica proizvođača vojne opreme diljem Europe vrtoglavo rastu u posljednje vrijeme u kontekstu planova europskih vlada o pojačanoj potrošnji na obranu.

Dionice Rheinmetalla spadaju među najveće dobitnike, s više nego udvostručenom cijenom samo od početka godine. Njihova cijena danas je više nego 12 puta veća no što je bila prije ulaska ruskih postrojbi u Ukrajinu na kraju veljače 2022. godine.

Njemačka kompanija objavila je u srijedu da u ovoj godini očekuje rast prihoda za 25 do 30 posto. U 2024. godini prihod mu je poskočio za 36 posto, na 9,75 milijardi eura, potaknut 50-postotnim skokom u odjelu poslovanja s vojnom opremom.

Uprava je najavila da će ažurirati prognoze poslovanja, ovisno o razvoju događaja u Ukrajini.

Planovi europskih zemalja o znatnom povećanju potrošnje na obranu pružaju nam priliku bez presedana, naglasili su u Rheinmetallu.   

“U Europi je započela era ponovnog naoružavanja koja će zahtijevati puno od svih nas”, rekao je izvršni direktor Rheinmetalla Armin Papperger u izvješću o godišnjim rezultatima.

Komentirajte prvi

New Report

Close