Ministri energetike Europske unije nisu uspjeli postići konsenzus o tome kako i gdje provesti bilo kakvu vrst stres-testa nuklearnih elektrana. Rekao je to njemački ministar energetike Rainer Brüderle nakon jučer održanoga izvanrednog sastanka u Bruxellesu s kolegama iz Europske unije. Štoviše, kako je kazao Brüderle, stavovi o tome, kao i pitanja o eksploataciji nuklearne energije toliko su radikalno različiti da je nemoguće postići ikakav dogovor o regulaciji te teme na razini EU.
Tako će i dalje prvu i posljednju riječ glede eksploatacije nuklearne energije imati države članice pojedinačno, a načelno je ipak dogovoreno da će ispitati izdržljivost svojih elektrana. Propali sastanak je održan na inicijativu povjerenika za energetiku Güntera Öttingera kako bi se raspravile posljedice nuklearne havarije reaktora u japanskoj nuklearki Fukushima, najgoroj takvoj nesreći nakon Černobila 1986. godine. Kako javlja The Wall Street Journal, njemačka vlada, inače sklona nuklearnoj energiji, nakon havarije u Japanu naredila je tromjesečni moratorij na odluku o produljenju rada njemačkih nuklearki te je poručila kako bi neke mogle biti zatvorene i prije predviđena roka. U Berlinu smatraju da bi jaz nastao njihovim zatvaranjem lako prebrodili povratkom na konvencionalne izvore energije i radikalnim proširenjem skladišnih kapaciteta za prirodni plin diljem zemlje.Zanimljivo je što je ideja o stres-testu došla od Francuske, najvećega europskoga korisnika nuklearne energije u kojoj je čak 58 od ukupno 143 europskih nuklearnih reaktora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu