Nippon Steel i US Steel objavili su finalizaciju “povijesnog partnerstva” vrijednog gotovo 15 milijardi dolara, nakon godinu i pol pregovora opterećenih sigurnosnim zabrinutostima i političkim pritiscima. Japanska kompanija je, naime, prvi put predložila preuzimanje američkog proizvođača čelika u prosincu 2023. godine, ali je proces značajno produžen zbog opozicije sindikata i političkih prepreka. Ključna novost u finalnom sporazumu je uvođenje “zlatne dionice” koja američkoj vladi omogućava imenovanje neovisnog člana upravnog odbora i pravo glasa o važnim poslovnim odlukama. Vlada će imati kontrolu nad smanjenjem kapitalnih obveza, promjenom imena ili sjedišta tvrtke, zatvaranjem pogona, prebacivanjem proizvodnje izvan SAD-a te odlukama vezanima uz trgovinu i nabavu izvan zemlje.
Naime, kako bi pridobio američke vlasti, Nippon Steel je proširio svoje obveze uključujući zadržavanje imena US Steel i sjedišta u Pittsburghu, zabranu otpuštanja radnika i zatvaranja pogona zbog transakcije, te zabranu uvoza čeličnih ploča koje bi konkurirale pogonima u Pennsylvaniji i Indiani. Tvrtka je također formirala upravljački tim s američkom većinom i obvezala se na domaću proizvodnju i opskrbu iz američkih izvora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu