Otok Cipar, ionako podijeljen jednim od najdugovječnijih etničkih sukoba na europskom kontinentu, sada se našao usred još jednog natjecanja – tko će kontrolirati golema nalazišta prirodnog plina otkrivena u njegovim vodama. Pitanje je hoće li otkriće prirodnog plina postati poticaj na suradnju ili još jedna prepreka ujedinjenju. Dvije polovice otoka, sjeverni dio u kojemu većina stanovnika govori turskim jezikom, a koji je pod turskom invazijom već 38 godina te međunarodno priznata Rebublika Cipar na jugu, utrkuju se koja će prva iskoristiti nalazišta plina.
Ovo suparništvo nanosi novi sloj potencijalne nestabilnosti na južni rub Europe, gdje je kriza eura već posijala sjeme političkih i gospodarskih previranja, a odnosi Grčke i Turske, kao i Turske i Izraela ionako su već prilično napeti. U igri je znatna količina energije. Naime, procjenjuje se da se ispod morskog dna Levantskog zaljeva pored Cipra nalazi 3,5 bilijuna kubnih metara prirodnog plina, otprilike onoliko koliko se u svijetu potroši za godinu dana, kako stoji u Geološkom istraživanju Ujedinjenih naroda. Sjeverni dio toga zaljeva počiva u ciparskim vodama, dok se ostatak nalazi u izraelskim ili libanonskim vodama. Američka tvrtka Noble Energy među vodećim je tvrtkama koje se bave bušenjem radi dobivanja goriva u ovoj regiji, a nedavno je objavila kako je otkrila 991 milijardu kubnih metara plina, od čega se oko 20 posto nalazi u ciparskim vodama. Noble surađuje s izraelskim partnerima uz dozvolu vođa grčkog dijela Copra, mnogi od kojih smatraju podvodno područje vlasništvom svoje države. No stanovnici sjevernog Cipra tvrde da je bušenje protuzakonito jer se ne uzimaju u obzir njihova konkurentska potraživanja. Pozivaju na prekid bušenja i izdavanje novih dozvola. Turska je zaprijetila slanjem mornarice, a Turci su izgradili i golemu istraživačku bušotinu na brdašcu pored Sinirustua, sela uz sjevernu obalu Cipra. Ujedinjeni narodi pozdravili su otkriće prirodnog plina kao način kojim bi se moglo financirati ponovno ujedinjenje. Sjedinjene Američke Države, pak, pozivaju na ravnomjernu i poštenu raspodjelu resursa, ali i podržavaju pravo međunarodno priznate ciparske vlade, članice Europske unije, na bušenje u vlastitim teritorijalnim vodama. Možda su upravo zbog te velike podrške vođe grčkog dijela Cipra odbili ravnomjerno podijeliti naftu i plin s turskim Cipranima. “Nemojte nam pričati o dijeljenju”, nedavno je izjavio Neoklis Sylikiotis, ciparski ministar trgovine, dodavši da pitanje raspodjele prihoda mora pričekati dok se ne riješi pitanje podjele samog otoka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu