Poslovni.hr slavi 20.rođendan
EN DE

Merck na korak kupnji Verona Pharme za 10 milijardi dolara

Autor: Poslovni.hr
09. srpanj 2025. u 12:57
Podijeli članak —
Do kraja godine tvrtka će zatvoriti i laboratorije u London Bioscience Innovation Centru i Francis Crick Institutu, što će rezultirati gubitkom 125 radnih mjesta Photo: Reuters

Verona je biofarmaceutska tvrtka koja radi na razvoju terapija za liječenje kroničnih respiratornih bolesti.

Merck se približava poslu vrijednom otprilike 10 milijardi dolara za kupnju biotehnološke tvrtke Verona Pharma usmjerene na plućne bolesti, izvijestio je u srijedu Financial Times.

Merck bi platio 107 dolara po dionici američkog depozitara za Veronu, navodi se u izvješću, pozivajući se na tri osobe upoznate s tim pitanjem.

Merck i Verona nisu odmah odgovorili na Reutersove zahtjeve za komentar. Reuters nije mogao odmah potvrditi izvješće, prenosi Seebiz.

Merck se godinama oslanjao na svoj bestseler Keytrudu, koji je 2024. godine imao prodaju od gotovo 30 milijardi dolara, kako bi potaknuo svoj rast, ali patenti za lijek počet će istjecati 2028. godine. Kao odgovor na to, tvrtka je započela niz poslova kako bi diverzificirala prihode.

Prošli mjesec, FT je izvijestio da je Merck vodio razgovore o kupnji švicarske biotehnološke tvrtke MoonLake Immunotherapeutics za više od 3 milijarde dolara.

U ožujku je Merck izjavio da je s tvrtkom Jiangsu Hengrui Pharmaceuticals potpisao ugovor o licenciranju lijeka za bolesti srca vrijedan do 2 milijarde dolara.

Verona je biofarmaceutska tvrtka koja radi na razvoju terapija za liječenje kroničnih respiratornih bolesti. Njezin prvi komercijalni proizvod, Ohtuvayre, koristi se u liječenju KOPB-a, kronične bolesti pluća.

Dionice Mercka, vrijedne preko 204 milijarde dolara od utorka, pale su za više od 18% ove godine, dok su dionice Verone u utorak zatvorile na 86,9 dolara uz tržišnu kapitalizaciju od oko 7,39 milijardi dolara, prema podacima LSEG-a.

Verona je u prvom tromjesečju 2025. prijavila ukupni neto prihod od 76,3 milijuna dolara.

Autor: Poslovni.hr
09. srpanj 2025. u 12:57
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close