Početkom lipnja islandski parlament odlučuje o tome hoće li predati zahtjev za članstvo u Europskoj uniji. Time rastu šanse da Island zajedno s Hrvatskom uđe u EU.
Islandska premijerka Johanna Sigurdardottir predala je zahtjev novoizabranom islandskom parlamentu, Althingu, u kojem traži glasovanje o zahtjevu za članstvo u EU. Rasprava o zahtjevu vodit će se sredinom ovog tjedna. Očekuje se s velikom sigurnošću da će zahtjev parlament prihvatiti te da bi Island u Bruxellesu već u srpnju mogao predati zahtjev za članstvo. Nakon kolapsa svih velikih banaka Island se nalazi u dubokoj gospodarskoj krizi. Premijerka Sigurdardottir nakon pobjede na prijevremenim parlamentarnim izborima najavila je da je jedini izlaz iz krize članstvo u EU i namjerava ga ostvariti što prije. Koalicijski partner, lijevoorijetirani zeleni, protive se članstvu, no istodobno su najavili da se neće protiviti parlamentarnoj većini ako se za članstvo u Uniji izjasni i oporba. Budući da je islandsko zakonodavstvo uvelike usklađeno s europskim, Island bi mogao vrlo brzo ispregovarati preostala poglavlja s EU, pa postoji mogućnost da u Uniju uđe zajedno s Hrvatskom, pod uvjetom da Slovenija odustane od blokade hrvatskih pregovora, a Hrvatska čim prije otvori i zatvori sva preostala pregovaračka poglavlja.
(DEUTSCHE WELLE)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu