Cijena pravovaljane prijave povrata poreza u indijskom gradu Hyderabad? 10.000 rupija. Cijena po kojoj dijete koje je već uspješno riješilo prijemni ispit možete upisati u srednju školu u Nairobiju, glavnom gradu Kenije? 20.000 šilinga. Cijena vozačke dozvole nakon što ste uspješno položili ispit u pakistanskom Karachiju? 3.000 rupija.
To su cijene takozvane “maloprodajne korupcije”, kako je naziva Swati Ramanathan, svojevrsnog “minimita” u odnosu na korupciju velikih razmjera, a koja se proširila brojnim područjima svakodnevnog života u mnogim dijelovima svijeta. Swati Ramanathan i njezin suprug Ramesh zajedno sa Sridarom Iyengarom u kolovozu 2010. odlučili su to promijeniti te izraditi internetsku stranicu ipaidabribe.com na kojoj prikupljaju anonimne dojave o plaćenom mitu, zatraženom ali neplaćenom mitu i mitu koji se u nekoj situaciji očekivao, ali zahtjev za njim nije bio izravno izrečen. Oko 80 posto ukupne količine od preko 400.000 dojava na toj stranici priča priče poput onih gore navedenih o birokratima koji traže nezakonite isplate za obavljanje rutinskih usluga ili obradu dokumenata i formulara. Odnedavna se slične internetske stranice pojavljuju diljem svijeta i razdražuju brojne birokrate. Swati Ramanathan kaže da su nevladine organizacije i vladini uredi iz najmanje 17 država stupili u kontakt s Janaagrahom, neprofitnom organizacijom u Bangaloreu koja vodi stranicu “Platio sam mito” i raspitivali se kako da i sami pokrenu sličnu stranicu. Prošle godine antikorupcijska komisija kraljevine Butan izradila je internetski obrazac koji omogućuje anonimnu prijavu korupcije, a stranica ipaidabribe.com uspostavljena je i u Pakistanu. Prema njezinim procjenama, u posljednje četiri godine gospodarstvo te države izgubilo je oko 94 milijarde dolara zbog korupcije, neplaćanja poreza te propusta državne i regionalne uprave. “Radimo na spajanju svih skupina Platio sam mito koje bi se sastajale jednom godišnje radi izmjene iskustava”, kaže Swati Ramanathan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu