Irish Life & Permanent, najveća irska osiguravateljska kuća u vlasništvu banke, ponudila je radnicima i do 35.000 eura po osobi da uzmu pauzu od karijere u trajanju od tri godine.
U drugom dijelu Dublina, u Davyju, najveća kompanija za burzovno mešetarenje u zemlji traži od svojih zaposlenika petpostotno smanjenje na sve plaće preko 50.000 eura kako bi smanjila broj nužnih otpuštanja radnika.Takvi potezi su dio sve većeg trenda diljem Europe po kojemu kompanije reagiraju na naglo smanjenje potražnje pokušavajući pronaći inovativna rješenja koja ne uključuju jednostavno dijeljenje otkaza ljudima. Razmatrajući mogućnosti poput smanjivanja plaća, bolovanja ili dijeljenja radnih mjesta, kompanije se nadaju izbjeći neke od problema loše ekonomske situacije, kada je nakon oporavka prijašnje preveliko otpuštanje radnika dovelo do problema.“Pametne organizacije će biti najbolje pozicionirane kako bi se okoristile porastom kada do njega napokon dođe. Dok bi prije pet godina možda smanjile svoju radnu snagu za 10 posto, sada bi je smanjile za pet posto i razmotrile neka druga rješenja”, kaže Michael Rendell, direktor kadrovske službe pri PwC. Proizvođači su u prethodnici ovoga pokreta, tvrdi Rendell. Mnogi proizvođači automobila, uključujući francuski Renault i Peugeot, već su počeli plaćati nekim radnicima manje, a radno vrijeme im je skraćeno.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu