ÎLE DE SEIN, Francuska — Oko 130 stanovnika ovog otočića kraj obale Bretanje naviklo je na preživljavanje. Oni i njihovi preci prebrodili su razdoblja gladi, poplava te dvije epidemije kolere. Tijekom Drugog svjetskog rata mnogi otočani nisu htjeli prihvatiti njemačku okupaciju pa su brodom pobjegli kako bi se pridružili Slobodnoj francuskoj vojsci Charlesa de Gaullea. Danas je stanovnicima ugrožena egzistencija. Otkako od početka devedesetih globalna razina mora raste za 0,35 centimetara godišnje, ovaj je otok, koji se u prosjeku nalazi tek 1,5 metara iznad površine mora, u opasnosti. “Sve je veća vjerojatnost da će otok pogoditi neuobičajeno velika oluja”, kaže Denis Bredin, zaposlenik vladinog ureda za očuvanje obala Bretanje.
“Znamo da će se to dogoditi, ali ne možemo točno odrediti kada.” Površinu otoka Île de Sein od 55 hektara često šiba oštar vjetar. Otok svakog kolovoza posjeti više od 2000 turista, ali na otoku nema policije, automobila i banaka. More je otok već dvaput poplavilo. Prvi put 1924., a potom i 2008., kad je kobna oluja Emma preplavila otok valovima visokim i do osam metara, oštetivši nasipe i kuće. “Kao da živimo na vulkanu koji svakog trena može eruptirati”, kaže Michel Touzet, umirovljeni pilot koji ovdje živi 20 godina. “Zimi nikad ne znamo hoćemo li završiti na krovu crkve.” No otočani ne žele razgovarati o evakuaciji i prisilnoj selidbi. “Île de Sein simbol je solidarnosti i duha zajedništva”, kaže gradonačelnik Jean-Pierre Kerloc’h. Ističe da je “duh otpora” otočana zaslužan za njihovu sposobnost da se nose s teškim uvjetima. Nije to samo pitanje vremena.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu