Američki internetski stručnjaci vjeruju da su pronašli autora programskog koda koji je navodno kineska vlada iskoristila za napad na Googleove servere, ali i servere drugih kompanija na zapadu.
To kinesku vladu stavlja u nezavidan položaj jer je trag doveo do 30-godišnjeg konzultanta čiji programski kod iskorištava rupu u Internet Exploreru, a putem koje se na napadnuta računala može instalirati maliciozni softver. Autor je svoj kod ostavio na jednom forumu, a pripadnici kineskih sigurnosnih snaga iskoristili su ga za napad na servere u drugih zemljama. Autor spornoga koda nije vladin zaposlenik, nije pokrenuo napada, a za svoj softver na forumu je rekao da “ne bi volio da se iskoristi u loše svrhe”. Dotični Kinez zaposlen je u “jednoj kineskoj edukativnoj ustanovi”, no poznato je da su američki analitičari došli do šangajskog sveučilišta Jiaotong te škole Lanxiang. Poznato je da je sveučilište Jiaotong mjesto gdje se obrazuju najbolji kineski informatički stručnjaci, no djelatnici obiju ustanova odbacili su sve tvrdnje da su njihovi djelatnici sudjelovali u napadu na američka računala. Američki stručnjaci smatraju da je kineska vlada imala “povlašten pristup” radovim stručnjaka čiji je softver iskorišten za napad. Do autora nisu došli Googleovi inženjeri, nego vanjski konzultanti.
(Ft.com)
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu